Jesienna akcja szczepienia lisów
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 5-18 września 2024 r. na terenie województwa mazowieckiego zostanie przeprowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Szczepienia przeprowadzane są na podstawie art. 56 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1075) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013r. w sprawie prowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737).
Podczas jesiennej akcji wykorzystywana będzie szczepionka doustna „Rabadrop” umieszczona we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Przynęty z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister) zostaną zrzucone z samolotu oraz wyłożone ręcznie na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych.
W okresie wykonywania szczepień lisów i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:
- nie wchodzić na teren lasu,
- zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych,
- nie dotykać i nie podnosić a tym bardziej nie rozłamywać przynęt - przynęty dotykane przez ludzi są omijane przez lisy,
- przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus wścieklizny wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa,
- nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy.
W przypadku kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym i tylko regularne szczepienia zmniejszają podatność na zachorowania. Szczepionka „Rabadrop” uodparnia wyłącznie lisy.
Akcja szczepień ochronnych losów przeciwko wściekliźnie prowadzona przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną jest współfinansowana przez Komisję Europejską.