NEO – rysunek i malarstwo Aleksandry Krzemianowskiej – Grątkowskiej
W imieniu Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zapraszamy na wernisaż prac Aleksandry Krzemianowskiej – Grątkowskiej, który odbędzie się 11 stycznia 2025 w Pałacyku Kasyno (ul. Lilpopa 18). Start o godzinie 16:00. Wstęp wolny. Wystawa prac potrwa do 17 lutego 2025 roku.
ALEKSANDRA KRZEMIANOWSKA-GRĄTKOWSKA
Rocznik 1978
Uprawiane dziedziny: collage, malarstwo.
Z wykształcenia jestem plastykiem, specjalność „Projektowanie przestrzenne w zakresie architektury wnętrz” oraz pedagogiem, specjalność „Pedagogika rodzinna i opiekuńczo-wychowawcza”. W pracach nawiązuje do witraży i plakatów. Świat, który przedstawiam, to świat stworzony z kawałków bądź rozpadający na nie, stąd tytuły wystaw „ULTRA” i „Ultra II-Molekuły”.
Główne tematy prac: przestrzeń, postacie, drzewa, woda. Szukam szokującego i nieoczywistego piękna. Dopatruję się powtarzalności i jej przekształceń.
Artyści, których twórczość miała na mnie istotny wpływ: Pablo Picasso, Jean-Michel Basquiat, Miles Davis i Lee Alexander McQueen.
W obrazach wyostrzam i pogrubiam ciemny kontur, który z czasem jaśnieje i staje się cieńszy. Kontur dzieli przestrzeń na poszczególne fragmenty/komórki, które scalone ze sobą tworzą całość. Na obrazach z postaciami, które są alegorią życia – zarówno obrazy, jak i postacie z nich – pojawia się drugi wymiar z celowym zachwianiem proporcji tego co jest blisko, a co daleko.
Seria obrazów „Drzewa” przedstawia je przy użyciu ograniczonej gamy kolorów.
Seria obrazów „Dłonie” przedstawia dłonie jako wyrażenie i urzeczywistnienie ludzkiej myśli i jej sprawczość. Dłoń jako ta, która czyni wszystko, co dobre i co złe. Dłonie na obrazach są bez rekwizytów, nie wyrażają złych intencji.
Cykl „Aspekt wody” obecnie liczy 34 obrazy. Powstał z szacunku do wody i myśli, że jej zasoby drastycznie się kurczą. Jest to seria obrazów przedstawiająca różne formy i oblicza wody: fale, głębia morska, chmury, mgła, kra, mróz, powietrze, niebo.
Obrazy te są numerowane wg kolejności powstania. Pierwszy zachowuje dotychczasowy sposób malowania z podziałem na komórki, choć już w uproszczony sposób. Kontury są miejscami rozmyte, a w kolejnych obrazach nie zawsze występują.
Kuratorką wystawy jest Sylwia Krzemianowska.