Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina właścicielom i zarządcom obiektów budowalnych o obowiązku odśnieżania dachów, balkonów i usuwaniu nawisów lodowych oraz sopli.
Sezon jesienno-zimowy to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie naszej nieruchomości lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Odśnieżanie dachu, usuwanie nawisów lodowych oraz sopli jest ważnym obowiązkiem ciążącym na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Obowiązek ten wynika z ustawy Prawo budowlane. Zalegający na dachu śnieg powoduje zagrożenie nie tylko dla konstrukcji dachu, ale również może stanowić zagrożenie dla przechodniów i samochodów. Warto również pamiętać, że im starszy budynek, tym może on mieć mniejszą wytrzymałość na ciężar i więcej wad konstrukcyjnych.
Dlatego zwracajmy uwagę, by nie dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewniać konstrukcji właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku. Konieczne jest również usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku.

