19 marca obchodzimy Światowy Dzień Pracy Socjalnej
Światowy Dzień Pracy Socjalnej został ustanowiony i jest obchodzony przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych. Każdego roku to święto przypada w trzeci wtorek marca.
Światowy Dzień Pracy Socjalnej jest okazją dla pracowników socjalnych i innych osób z sektora usług społecznych do świętowania swoich osiągnięć, a także do podniesienia wśród społeczeństwa świadomości i poparcia dla ważnej roli, jaką pracownicy socjalni odgrywają w życiu lokalnej społeczności.
W tym szczególnym dniu organizowane są różnorodne konferencje i seminaria, które mają na celu zwiększyć świadomość na temat pracy socjalnej, potrzeb rozwoju na tym polu oraz zauważeniu ważnej roli, jaką pracownicy socjalni pełnią w życiu rodziny.
Niekiedy jest to dzień akcji protestacyjnych w sprawie złych warunków życia osób, społeczności lokalnych. W wielu krajach świata specjalne wydarzenia z tej okazji organizują szkoły i uczelnie kształcące pracowników socjalnych. Ten dzień ma wymiar symboliczny i zawsze podkreśla ważność niełatwego zawodu.
Praca socjalna to misja, to odpowiedzialność za drugiego człowieka. Pracownik socjalny pomaga osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie pokonać problemów i trudności życia codziennego. Jego podstawowym zadaniem jest działalność na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, zdrowotnej, zawodowej lub mieszkaniowej. Jego rolą jest opieka nad potrzebującymi i organizowanie im pomocy, udzielanie porad, kierowanie do właściwych instytucji, współpraca z organizacjami, które odpowiadają za organizowanie pomocy społecznej.
Pracownik socjalny zajmuje się osobami bezdomnymi, bezrobotnymi, samotnymi, znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej, osobami uzależnionym od wszelkich używek, rodzinami dysfunkcyjnymi, chorymi i niepełnosprawnymi, byłymi więźniami oraz uchodźcami.
Najważniejszym zadaniem pracownika socjalnego jest stworzenie odpowiednich warunków życia osobom, które zostały tego pozbawione oraz zapobieganie wszelkim patologiom w społeczeństwie. Pomagają oni w organizowaniu pomocy materialnej (żywność, ubrania, wyprawki szkolne dla dzieci, leki, pomoc finansowa), w znalezieniu pracy, czy też oferują pomoc psychologiczną. Pracownik socjalny każdego dnia jest narażony na przemoc fizyczną i zarażenie różnymi chorobami. Dlatego jest to zajęcie dla osób odpornych, zdecydowanych, energicznych, które potrafią dostosować swoje zachowanie do środowiska, z jakim w danej chwili pracują. Jest to zawód dla osób lubiących pracę z ludźmi, chcących pomagać innym, chociaż równocześnie zajęcie to wymaga dużego samozaparcia, zdecydowania i umiejętności chłodnej oceny sytuacji. Pracownik socjalny oprócz pasji, z jaką wykonuje swój zawód, musi również przestrzegać i stosować się do zapisów obowiązującego prawa.
Pracownicy socjalni pełnią ogromną rolę w życiu wielu rodzin, które dziś zmagają się z problemami, nie tylko dotyczącymi domowego budżetu ale też problemami natury psychicznej, emocjonalnej. Na przestrzeni lat zmieniła się sfera problemów, w których potrzebne jest wsparcie pracowników socjalnych; dużo więcej jest tych dotyczących psychiki, emocji, relacji, wychowywania dzieci. Dużo problemów mają też osoby samotne, bez wsparcia rodziny czy znajomych, a także osoby starsze wymagające wsparcia i opieki w codziennych czynnościach. Praca socjalna to również praca z osobami z niepełnosprawnościami, a także w kryzysie bezdomności. Pracownicy współpracują z trudnymi rodzinami, gdzie jest przemoc i alkoholizm. Wspierają najbiedniejszych i tych, których los zepchnął na dół drabiny społecznej. Muszą mieć nerwy na wodzy i jednocześnie duże pokłady empatii.
Pracownicy socjalni są zatrudnieni nie tylko w ośrodkach pomocy społecznej, ale też w szpitalach, noclegowniach dla bezdomnych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, a nawet na ulicy jako streetworkerzy i w wielu innych miejscach.
W dniu światowego święta wszystkim pracownikom służb społecznych życzymy entuzjazmu, inspiracji oraz wciąż wzrastającego profesjonalizmu i prestiżu zawodu!
Artykuł powstał przy współpracy z OPS w Podkowie Leśnej.