Logo Miasto-Ogród Podkowa Leśna
Powróć do: Przewodnik

Spacer - Wille Brwinowa

Trasa tego dłuższego spaceru prowadzi od stacji WKD Podkowa Leśna Główna na północ gdzie jeszcze przed linią drogi 719 biegnie granica pomiędzy Podkową Leśna a Brwinowem. Brwinów był parcelowany i zabudowywany wcześniej niż Podkowa Leśna i duża część zabytkowych domów pochodzi z pierwszych lat XX wieku. Inna jest też – bardziej konserwatywna architektura tych budowli. Jedynie nieliczne posesje zachowały oryginalną, dużą powierzchnię działki, współczesna zabudowa Brwinowa jest dość gęsta i na ogół pozbawiona starodrzewu. Miejscem, w którym czas został zatrzymany, jest „Zagroda”, siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa.  


1. WKD Podkowa Leśna Główna

[0,0 km] Od stacji WKD kierujemy się za znakami czerwonymi szlaku pieszego w ulicę Lotniczą na wschód wzdłuż torów, by po chwili skręcić w lewo, na północ, w ulicę Myśliwską. To dość szeroki pas zieleni z wielką mnogością przeróżnych drzew; są tu olbrzymie brzozy i wysokie sosny, świerki, modrzewie, a także dęby, klony, graby, wysokie tuje i jarzębina.


2. Ulica Bobrowa nr 8

[0,3 km] Za bezimiennym ciekiem w prawo odbija leśna uliczka Bobrowa. Warto zanurzyć się na chwilę w ten cień, by zobaczyć dom pod numerem 8 – jedną z dwu najciekawszych w Podkowie Leśnej realizacji stylu dworkowego. Willę projektował Stanisław Futasewicz.

Ulica Bobrowa willa pod nr 8


Ulica Bobrowa willa pod nr 8
Idziemy dalej Myśliwską na północ. Szlak czerwony skręca w lewo w Sarnią, dalej jest Borsucza i Wiewiórek. Tu kończy się Podkowa Leśna i zaczyna Brwinów. Następna przecznica to ulica Stanisława Lilpopa; skręcamy nią w lewo na zachód.

3. Willa „Mały Dworek

[1,7 km] Pod numerem 14 zobaczyć możemy w odsłoniętym ogrodzie niepozorną willę „Mały Dworek”. Po chwili skręcamy w prawo na północ w  ulicę Piastową, gdzie pod numerem 6 skrywa się w starodrzewiu willa „Dziewanna”, zbudowana w roku 1939 dla jednego z dyrektorów firmy Lilpop, Rau i Loewenstein – Stanisława Komorowskiego 4. [1,9 km]

Willa „Mały Dworek

 

Ta część Brwinowa charakterem należy raczej do Podkowy. Inaczej jest po przekroczeniu drogi 719. Ulicą Kępińską zbliżamy się do skrzyżowania, na którym są, na szczęście, pasy przejścia dla pieszych. Za skrzyżowaniem idziemy dalej Kępińską. Okolica nie przypomina Podkowy Leśnej, ale jest całkiem miło. Wygodny chodnik biegnie pod szpalerem brzóz i lip, po lewej ciągną się metalowe parkany zadbanych współczesnych rezydencji, po prawej dodatkowy pas zieleni.

4. Willa „Wandeczka”

[2,6 km] Skręcamy w prawo na północ w ulicę Kraszewskiego, gdzie pod numerem 23 chowa się w gąszczu starodrzewu kolejny zabytkowy dom – willa „Wandeczka”. Zaraz potem kierujemy się w wąską uliczkę Prusa w lewo na zachód.

5. Dom przy ulicy Orzeszkowej nr 8

[2,9 km] Przy kolejnym skrzyżowaniu, już na ulicy Orzeszkowej, zobaczyć można dwa domy pochodzące z początku XX wieku – nr 8 i nr 5.

Dom przy ulicy Orzeszkowej nr 8



Coraz lepiej widać gniazdowy charakter starej zabudowy tej części Brwinowa. Wśród domków z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku stojących przeważnie na otwartych działkach z kwiatami, krzewami i drzewkami owocowymi – co jakiś czas pojawiają się grupy stuletnich lip czy dębów, a pod nimi chowa się architektura pamiętająca początek ubiegłego wieku. Z ulicy Orzeszkowej skręcamy w ulicę Kępińską w prawo na zachód dochodząc do ulicy Wilsona. Tuż obok po lewej prowadzi dalej na zachód niewielka uliczka Czarci Skok, którą dojdziemy – przecinając Leśną – do ulicy Środkowej gdzie zobaczymy kilka ciekawych domów.

6. Willa Kossowskich

[3,4 km] Najbliżej znajduje się położona po prawej stronie willa Kossowskich powstała na samym początku XX wieku, otacza ją obecnie rozległy park ze starymi drzewami.

Willa Kossowskich

 

7. Dom z 1914 roku

[3,5 km] Na kolejnej obszernej posesji również po prawej stronie znajduje się dom o interesującej architekturze zbudowany w roku 1914 przez rodzinę Wernerów. Podczas okupacji w ścianie tego domu, w ołowiowej osłonie, przechowywany był preparat radowy należący do Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Dom posłużył kilkukrotnie jako plan do kręcenia nowel telewizyjnych.


8. Willa „Włoszka”

[3,6 km] Idąc dalej ulicą Środkową zobaczymy po stronie lewej, pod numerem 6 willę „Włoszka” zbudowaną w roku 1926 dla państwa Raczyńskich.


9. Willa "Słoneczna"

[3,9 km] Ulica Środkowa kończy się skrzyżowaniem z ulicą Grodziską. Tu skręcamy w Grodziską w prawo na północ, mijając po chwili ulicę Zacisze z pięknym, drewnianym domkiem „Czesiówka” pod numerem 2 i dochodzimy do obszernej posesji Grodziska 19 z imponującą willą „Słoneczna”.

Willa "Słoneczna"



10.  Siedziba Urzędu Gminy Brwinów

[4,1 km] Jak widać, w miarę zbliżania się do centrum Brwinowa wille nabierają po części charakteru kamienic, czego dowodem jest także budowla pod numerem Grodziska 12 będąca obecnie siedzibą Urzędu Gminy Brwinów. Dom w nieco innym kształcie wzniesiony został na początku XX wieku przez właściciela miejscowego tartaku i składu opałowego.

 Siedziba Urzędu Gminy Brwinów

 

11. Ulica Grodziska 7

[4,2 km] Obok, pod numerem 7 znajduje się dom zbudowany w roku 1911 z przeznaczeniem na siedzibę apteki, która istnieje do dzisiaj.


12. Willa „Zagroda”

[5,1 km] Spacer po willowym Brwinowie tutaj się kończy, lecz wracając ulicą Grodziską do Podkowy Leśnej zobaczymy jeszcze jeden, bodaj najcenniejszy tutejszy zabytek. To willa „Zagroda”, wzniesiona w stylu dworkowym w roku 1910 przez Zygmunta Bartkiewicza, pisarza i regionalisty. Piękny dom z pięknym ogrodem jest obecnie siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa.

Willa „Zagroda”


Powrót z tego miejsca do stacji WKD Podkowa Leśna Główna ulicami: Myśliwską, Kielecką, Leśną, Sportową i Brwinowską. [7,2 km]