Logo Miasto-Ogród Podkowa Leśna

Ponad 250 tys. emerytów i rencistów pobrało już mLegitymację

Ponad 250 tys. emerytów i rencistów pobrało już elektroniczną wersję legitymacji, która dostępna jest w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki mLegitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety.

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

- Seniorzy coraz chętniej korzystają z mLegitymacji. Od stycznia z tego rozwiązania skorzystało 250 tys. emerytów i rencistów. Elektroniczną wersję mLegitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, mogą złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

- MLegitymacja działa jak tradycyjny dokument, emeryt lub rencista potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg przez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfona  - dodaje rzecznik.

Jak korzystać z mLegitymacji?

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzymał elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Jest ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel.

- Aby korzystać z mLegitymacji należy zaktualizować zainstalowaną wcześniej na telefonie aplikację mObywatel. Można ją ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Następnie po uruchomieniu aplikacji mObywatel na pulpicie wybrać „Dodaj dokument”. Na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Co ważne, jeśli wcześniej nie został pobrany w aplikacji mObywatel dowód osobisty, to najpierw należy potwierdzić w aplikacji swoją tożsamość, dodać „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty”. 

Czy mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument?

mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. ze zniżek do biletów.

- Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty, ZUS wydał automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji – zgodnie ze swoimi preferencjami. Natomiast ci, którzy uzyskają uprawnienia do świadczeń w 2023 r., otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, wystarczy, że  złożą w tej sprawie wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (formularz ERL) – dodaje rzecznik.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w latach ubiegłych, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Infografika_(2) Infografika_(1) 

Źródło komunikatu: zus.pl

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności