Ważne:
Strona Główna / Środowisko / Środowisko - Aktualności / Nowe nasadzenia i ogrody deszczowe w Podkowie Leśnej

Nowe nasadzenia i ogrody deszczowe w Podkowie Leśnej

W ramach zadania pn. „Nowa zieleń w Podkowie Leśnej” w mieście powstały ogrody deszczowe oraz zagospodarowano kolejne pasy zieleni przyulicznej. Przedsięwzięcie zrealizowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu Mazowsze 2021”.

Pierwsze w Podkowie Leśnej ogrody deszczowe powstały przy ulicy Sienkiewicza i na rogu ulicy Błońskiej z Myśliwską, do ich obsadzenia wybrano rośliny hydrofitowe mające za zadanie oczyszczanie wody. Posadzono m.in.: wierzbę purpurową ‘Nana’, kosaćca syberyjskiego, miętę długolistną, wiązówkę błotną, turzycę palmową, barwinka pospolitego czy krwawnicę pospolitą. Są to rośliny wieloletnie, dobrze znoszące okresowe zalewanie oraz suszę.

Ogród deszczowy to rodzaj ogrodu, w gruncie lub pojemniku, który gromadzi wodę deszczową, stopniowo oddając ją do ekosystemu. Stanowi to rozwiązanie, które jest nie tylko efektowne, ale przede wszystkim bardzo korzystne, szczególnie w przestrzeni miejskiej. Takie rozwiązanie z zakresu małej retencji ograniczają odpływ wód opadowych do sieci kanalizacyjnej ze względu na zatrzymywanie wody w warstwach filtracyjnych. Układ warstw o różnym stopniu przepuszczalności i chłonności wody, imituje procesy zachodzące w naturalnym ekosystemie. Gromadzi on nie tylko wodę opadową, która trafia do niego bezpośrednio, ale także spływającą z powierzchni nieprzepuszczalnych, dachów, chodników, podjazdów, parkingów itp. Deszczówka nie jest więc w całości tracona w kanalizacji, a zatrzymywana właśnie w ogrodzie deszczowym.

W ramach zadania zagospodarowano także pasy zieleni przyulicznej. W przestrzeni miejskiej, przy ulicy Mickiewicza i Błońskiej powstały nowe nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej. Wcześniej teren pod nasadzenia został odpowiednio uprawiony, zniwelowany oraz wyrównany. Rabaty zostały wyłożone tkaniną ograniczającą rozwój chwastów. Zostały ułożone obrzeża a rabaty wyściółkowane. Na ulicy Mickiewicza posadzono krzewy takie jak hortensje ‘Bobo’, turzyce ptasie łapki ‘Variegata’, liliowce oraz niewysokie drzewa kwitnące – wiśnię piłkowaną. Na ulicy Błońskiej oprócz wyżej wspomnianych krzewów i bylin można podziwiać również bergenie oraz róże okrywowe. Pojawiło się również 16 sztuk  lip w odmianie ‘Greenspire’ oraz 3 tysiące roślin cebulowych – tulipanów.

Ogród deszczowy róg ul. Błońskiej i Myśliwskiej

Ogród deszczowy róg ul. Błońskiej i ul. Myśliwskiej

Ogród deszczowy ul. Sienkiewicza

Nasadzenia ul. Mickiewicza

 

Sprawdź również

Podkowa Leśna dla klimatu

Miasto Podkowa Leśna weźmie udział w akcji Godzina dla Ziemi – „Razem dla planety” zorganizowanej …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content