Ważne:
Strona Główna / Miasto-Ogród / Miasto Ogród - Aktualności / Jan Stanienda – pożegnanie

Jan Stanienda – pożegnanie

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 22 września 2021 r. zmarł Jan Stanienda – wybitny skrzypek, pedagog, wieloletni mieszkaniec Podkowy Leśnej. 

***

Jan Stanienda urodził się w dniu 22 stycznia 1953 r. w Bytomiu. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui.
Grał z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Sir Yehudi Menuhinem, Mauricem André, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Krzysztofem Jakowiczem, Janoszem Starkerem, Barbarą Hendricks, Morisem Bourge, Lidią Grzanką-Urbaniak, Krzysztofem Jabłońskim, Andriejem Gridczukiem, Grzegorzem Nowakiem, Tadeuszem Wojciechowskim, Guyem Touvronem, Nigelem Kennedym i Ewą Pobłocką.


Występował we wszystkich krajach europejskich i poza Europą, w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (na festiwalu BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie. W latach 1991-92, jako “premier violon solo”, prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpił 1 stycznia 1992 na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks.

Odszedł w wieku 68 lat.

 

 

Sprawdź również

Konkurs „Eko – ozdoba choinkowa” został przedłużony do poniedziałku 6 grudnia br.

Fundacja „Rozmawiamy” zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym. W ramach konkursu …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content