Ważne:
Strona Główna / Aktualności / Jesienna akcja szczepienia lisów

Jesienna akcja szczepienia lisów

W dniach 10-24 września na terenie województwa mazowieckiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów i helikopterów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1 km² na całym obszarze objętym szczepieniami. Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych.

Doustna szczepionka LYSVULPEN umieszczona będzie w przynęcie w postaci krążka w kolorze brunatno-zielonego o zapachu rybnym. W środku krążka znajduje się plastikowy blister z płynną szczepionką przeciwko wściekliźnie. Przynęty ze szczepionką nie można dotykać, ponieważ lis podejmuje tylko tę szczepionkę, która nie była dotykana przez człowieka. Szczepionka wykazuje działanie uodparniające jedynie u lisów. Dla innych zwierząt szczepionka jest nieszkodliwa i nie będzie miała ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie. Szczepienie u lisów można przeprowadzać w okresie ciąży i laktacji.

Zagrożeniem dla zdrowia człowieka może być bezpośredni kontakt na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos.  Każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej. Należy również zwrócić baczną uwagę na domowe czworonogi, a w przypadku ich kontaktu z preparatem zwrócić się do lekarza weterynarii. Przez 14 dni od wyłożenia szczepionki psy należy wyprowadzać na smyczy, natomiast koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań na tę chorobę. W tym roku Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s w Siedlcach odnotował już 30 przypadków wścieklizny na Mazowszu (więcej informacji: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego)

Akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących przeprowadzana jest zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Wskazówki dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie lisów (pdf)

 

Autorzy zdjęć: Alexas_Fotos oraz Erik Karits

Sprawdź również

Planowane wyłączenia prądu (30.09.2022)

PGE Dystrybucja S.A. informuje, że 30 września w godzinach 7:00 – 13:00 nastąpią planowane przerwy …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content