Ważne:
Strona Główna / Miasto-Ogród / Miasto Ogród - Aktualności / „Daj życie” – kampania edukacyjna

„Daj życie” – kampania edukacyjna

Przed ponad 50 laty dokonano pierwszego, zakończonego sukcesem przeszczepu nerki pobranej od zmarłej osoby. 26 stycznia 1966 roku przeprowadzono w Polsce pierwszą transplantację u 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej, która od dzieciństwa cierpiała na chorobę nerek. Operacja trwała zaledwie 57 minut, a wszczepiona nerka od razu podjęła pracę. Na pamiątkę tego wydarzenia 26 stycznia każdego roku obchodzimy w Polsce Dzień Transplantacji.

Samorząd Województwa Mazowieckiego na początku br. zainaugurował kampanię edukacyjną pod hasłem „Daj życie” mającą na celu promocję idei dawstwa i transplantacji. Program ma zwiększyć liczbę pobrań wielonarządowych w województwie mazowieckim oraz zwiększyć społeczne poparcie dla transplantacji jako metody leczenia. Jednym z działań jest spot pt. „Każde życie”, opracowany przez ekspertów z dziedziny transplantologii klinicznej.

W ramach kampanii planowane są  szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek oraz szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych w zakresie pobierania narządów i tkanek od zmarłych dawców. Prowadzone również będą warsztaty z psychologiem i aktorami, które mają pomóc w wykształceniu umiejętności z zakresu komunikowania się z rodziną chorego w sytuacji niepowodzenia leczenia, zgonu oraz konieczności uzyskania pozwolenia pobrania narządów.

W ubiegłym roku przeprowadzono zaledwie 25 skutecznych pobrań wielonarządowych zakończonych wszczepieniem wszystkich pobranych narządów i tym samym uratowaniem życia wielu osobom. Patrząc na liczbę oczekujących, jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

Kampanię organizuje województwo mazowieckie pod auspicjami zespołu ds. wdrożenia programu pn.: „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”, realizowanego w ramach „Programu rozwoju donacji i przeszczepiania narządów”.

Sprawdź również

Warsztaty w ramach projektu „Podkowa Leśna = Human Smart Town”

W sobotę 3 grudnia br. zapraszamy do Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich na ulicę Świerkową …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content