Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Festiwal Otwarte Ogrody / FESTIWAL OTWARTE OGRODY – OPEN GARDENS FESTIVAL 2008

FESTIWAL OTWARTE OGRODY – OPEN GARDENS FESTIVAL 2008

Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej już po raz czwarty
Ukryte przed światem za ogrodzeniem otulonym winoroślą, przesłonięte gałęziami, skryte za stylowo rzeźbionymi furtkami – podkowiańskie ogrody. Już po raz czwarty możemy do nich zajrzeć i zapomnieć się w zaczarowanym świecie pełnym barw, muzyki, poezji, ludzkiego ciepła i życzliwości. Prywatne wille i ogrody otwierają podwoje, mieszkańcy, artyści, organizacje społeczne, ośrodki kultury w Podkowie Leśnej i Urząd Miasta organizują szereg artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych wydarzeń.
Podkowa Leśna zaprasza na Festiwal Otwarte Ogrody, który odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w dniach 12-14 września 2008. Miasto-Ogród Podkowa Leśna, które powstało po pierwszej wojnie światowej, po odzyskaniu niepodległości i po 150-latach obcych zaborów wspaniale wpisuje się w ich temat przewodni: „Od ojcowizny do Ojczyzny”.

Festiwalowym szlakiem
Przez 3 dni w 24 miejscach na terenie Podkowy Leśnej odbędzie się 48 artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych imprez. Na gości czeka szereg atrakcji i wiele historycznych, niekiedy zapomnianych miejsc. Ożyje wieża legendarnego Pałacyku-Kasyno, z której popłynie hejnał skomponowany przez Tomasza Stańkę, wozami zaprzężonymi w konie podążymy szlakiem pisarzy i poetów, poznamy historię i architekturę miasta-ogrodu, jego mieszkańców i terenów, na których leży, a także dzieje kolejki WKD. Odbędzie się dużo koncertów i wydarzeń muzycznych, od koncertu pieśni dworskich, poprzez muzykę chóralną, jazzową, występ Zespołu „Mazowsze”, aż po szlagiery lat 20-tych ubiegłego wieku. Oko cieszyć będą prace plastyczne, malarskie i ceramiczne oraz fotografie wykonane nie tylko przez podkowiańskich fotografików. Miłośnicy dwudziestolecia międzywojennego będą mogli sfotografować się w stylu swojej ulubionej epoki oraz uczestniczyć w przeglądzie polskich filmów archiwalnych. To tylko niektóre z proponowanych atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem festiwalu.

Po raz czwarty
To już kolejne edycja festiwalu. Po raz pierwszy Otwarte Ogrody odbyły się w Podkowie Leśnej w 2005 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Był to dwudniowy festiwal, podczas którego odbyło się ponad 60 imprez artystycznych, warsztatowych i edukacyjnych. Idea Otwartych Ogrodów spodobała się sąsiadom i w 2006 roku mogliśmy odwiedzać ogrody Milanówka i Brwinowa. W roku 2007 do projektu dołączyły Komorów i warszawska Sadyba, a w 2008 roku ogrody otwierają organizacje z Konstancina-Jeziornej, Włoch, Ustronia i Zalesia Dolnego.

Tegoroczny Festiwal Otwarte Ogrody organizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasło brzmi: „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny”. Działania podejmowane w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody będą nawiązywać do idei Międzynarodowego Roku Dialogu Kulturowego. Będą promować idee europejskie, w tym tolerancję i otwartość na innych oraz prezentować różnorodność i bogactwo kulturowe Podkowy Leśnej.
Festiwal Otwarte Ogrody podkreśla unikalny charakter Miasta-Ogrodu Podkowy Leśnej, jego potencjał, którym przede wszystkim są ludzie pełni zaangażowania
i dobrej energii. To dzięki nim ten festiwal istnieje i rozwija się z roku na rok. Otwierają się na świat, zapraszają do ciekawych, historycznych miejsc, willi i ogrodów, idealnie wpisując się w program na rzecz ochrony, promocji i zrównoważonego rozwoju miast-ogrodów, którego elementem jest festiwal. Otwarte Ogrody to ludzie wrośli w historyczne miejsca Podkowy Leśnej przepełnione tradycją, legendą, duchem czasów międzywojnia i społeczeństwa obywatelskiego.

Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce – ogólnoeuropejska impreza kulturalna ustanowiona przez Radę Europy, w której co roku we wrześniu bierze udział 49 krajów europejskich. To jedna z najważniejszych i zarazem najbardziej masowych akcji promujących zabytki. Szacuje się, że uczestniczą w niej 22 miliony Europejczyków. Zwiedzanie zabytków i muzeów za darmo, wystawy tematyczne, pikniki historyczne i festyny – lista atrakcji przygotowywanych na najbliższą edycję popularnej w całej Europie imprezy stale się wydłuża.

W Polsce w ubiegłym roku z tej okazji odbyło się 1300 imprez kulturalnych, w których udział wzięło ponad 300 tys. osób. Większość wydarzeń całej Polsce zaplanowano na weekendy 13 ,14 oraz 20,21 września.

Sprawdź również

Program Festiwalu Otwarte Ogrody 2013

Zapraszamy do zapoznania się z programem Otwartych Ogrodów 2013! Tegoroczna edycja Festiwalu zaplanowana jest na …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content