Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Wycieczka z ornitologiem

Wycieczka z ornitologiem

W sobotę, 28 marca b r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta – Ogrodu Podkowy Leśnej odbyło się spotkanie mieszkańców z ornitologiem Gerardem Sawickim, prezesem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Wycieczka z ornitologiem

Mimo dość wczesnej pory zebrała się grupa blisko dwudziestu osób wyposażonych w lornetki i aparaty fotograficzne, która udała się do pobliskiego „Parowu Sójek” –  rezerwatu, w którym zachowały się cenne przyrodniczo fragmenty łęgu jesionowo – wiązowego oraz stare dęby, graby i lipy. Obszar ten, mimo że położony na terenach miejskich, stanowi ostoję wielu gatunków ptaków, które zakładają tu gniazda i znajdują dogodne warunki do życia.

Choć to dopiero początek wiosny, uczestnicy wycieczki zobaczyli i usłyszeli głosy kilkunastu gatunków ptaków. Była to doskonała okazja do tego, by porównać wokalny repertuar  przedstawicieli rodziny drozdowatych – kosa i śpiewaka. Bardzo spodobały się, szczególnie najmłodszym wycieczkowiczom, akrobatyczne popisy i wesołe pogwizdywania kowalików. Najwięcej emocji dostarczyło jednak obserwowanie pary dzięciołów czarnych. Innych atrakcji w czasie sobotniej wyprawy dostarczyły szpaki, które zaprezentowały  dźwiękonaśladowcze zdolności, rozśpiewane bogatki i modraszki, tokujące grzywacze, wspinające się zręcznie po pniach pełzacze oraz żerujące i bębniące na uschniętych konarach dzięcioły duże. Ponadto zaobserwowano dzięcioła średniego, kilka razy dał osobie znać głosem dzięcioł zielony, a cały czas wycieczkowiczom towarzyszyły wszędobylskie sójki, od których wzięła się nazwa śródmiejskiego rezerwatu. 

Każdy napotkany gatunek został w ciekawy sposób omówiony przez doświadczonego znawcę skrzydlatych mieszkańców lasu.

Spacer po rezerwacie dał okazję do wykonania wielu ciekawych zdjęć i  stał się zachętą do baczniejszego przyglądania się przyrodzie w naszym najbliższym otoczeniu.

 

                                                           Gerard Sawicki

oraz organizator TPMOPL –

Zbigniew Musiałek

Sprawdź również

Nocne zwiedzanie w Stawisku

W sobotę 14 maja br. Stawisko ponownie otworzy swoje drzwi nocną porą, w ramach kolejnej …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content