Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności – premiera książki Anny Kalinowskiej

Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności – premiera książki Anny Kalinowskiej

W najbliższą środę 26 lutego o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się spotkanie z Anną Kalinowską, mieszkanką Podkowy Leśnej, autorką książki „Uciec w Himalaje czyli PRL, dewizy i marzenie i wolności”.

Jak wyglądały azjatyckie wyprawy trekkingowe w latach osiemdziesiątych? Jakie towary najlepiej sprzedawały się w Indiach? Jakie było przebicie? Czy Azja to naprawdę jedwabny szlak PRL-u? Z okazji premiery książki Uciec w Himalaje czyli PRL, dewizy i marzenie i wolności zapraszamy na spotkanie z autorką, Anną Kalinowską.

Zjawisko wyjazdów „Kierunek Azja” nieco przypominało fenomen Dzikiego Zachodu z czasów gorączki złota. Lecieli, jak i tam po „złote runo”, osobnicy najprzeróżniejsi: romantyczni podróżnicy i kombinatorzy, przekupy z bazarów i wyczynowi himalaiści, amatorzy trekkingu i miłośnicy leżenia na plaży.

Choć tak wiele ich dzieliło, dla wszystkich kluczem do sukcesu wyjazdu był handel z „dobrym przebiciem”. Jedni za te zyski jechali do Nepalu by ruszyć na trekking w Himalaje, inni robili kolejne zakupy, by wieźć nowy towar prosto na polskie bazary. Książka opowiada o wyprawach w tym romantycznym celu – podróży w największe góry świata – i o handlowych perypetiach „po drodze”. Pięć opowiadań – pięć prawdziwych historii. Podane ze swadą, oddają klimat tamtych czasów.

W latach 80. wyprawy trekingowe w Himalaje czy wyjazdy do Indii były najlepszą chwilową ucieczką od szarzyzny i niedostatków Peerelu, dawały poczucie otwartego świata, równych możliwości ze spotykanymi turystami z krajów wolnego Zachodu. O tych wszystkim porozmawiamy z Anną Kalinowską, autorką książki. Fragmenty przeczyta Ewa Decówna. Spotkanie poprowadzi Ewa Podolska (TOK FM).

*tekst pochodzi ze strony Domu Spotkań z Historią http://dsh.waw.pl

więcej: https://dsh.waw.pl/3332-spotkanie-z-ksiazka-uciec-w-himalaje-czyli-prl-dewizy-i-marzenia-o-wolnosci,prg

Sprawdź również

Mała książka – wielki człowiek

Miejska Biblioteka Publiczna im. Poli Gojawiczyńskiej zachęca do udziału w projekcie dla dzieci w wieku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content