Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Witkacy wrócił do Stawiska

Witkacy wrócił do Stawiska

http://podkowalesna.pl/wp-content/uploads/2011/09/rysunki_aktualnosci_2011_09_04_Jadwiga_Rappe_Joanna_Freszel.jpg
Jadwiga Rappe i Joanna Freszel
W niedzielę, 4 września, Stawisko powitało znany obraz Witkacego „Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów”, który wrócił do Muzeum po 6 latach od czasu kradzieży. Gospodarze Stawiska nie darzyli wprawdzie szczególną sympatią dzieła podarowanego im przez artystę w prezencie ślubnym w 1922 r., niemniej jednak obraz ten należy do najcenniejszych obiektów znajdujących się w Muzeum Ich imienia. Był eksponowany na  prestiżowych wystawach, m.in. Hommage à Witkiewicz w Kunsthalle Düsseldorf (1980 r.) oraz Présences polonaises w Centre Pompidou w Paryżu (1983 r.). Obraz „witano” koncertem pieśni polskich, wśród których dominowała muzyka Karola Szymanowskiego (wszak to w 1917 r. w domu  Szymanowskich w Tymoszówce Jarosław Iwaszkiewicz poznał Stanisława I. Witkiewicza, a twórczość Szymanowskiego była obecna na Stawisku zawsze). Po Pieśni Roksany z opery Król Roger oraz wybranych utworach ze zbiorów Słopiewnie i Rymy dziecięce zabrzmiały jeszcze trzy transkrypcje chopinowskich mazurków Pauliny Viardot oraz trzy pieśni Macieja Małeckiego do tekstów W. Szekspira. Wykonawcami koncertu byli: Jadwiga Rappe, Joanna Freszel, Monika Wilska i Mariusz Rutkowski.

Po koncercie historię obrazu oraz kilka uwag na temat okoliczności jego kradzieży przedstawił Piotr Ogrodzki – wicedyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Publicznych. Wspomnieniami wiążącymi się z „funkcjonowaniem” dzieła Witkacego na Stawisku podzieliła się córka Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów – Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Łodzi: Katarzyna Jelińska, Jarosław Świerczyński i Mieczysław Hołub. Alicja Matracka-Kościelny – dyrektor Muzeum wyraziła serdeczne podziękowanie łódzkiemu CBŚ za odzyskanie dzieła.

Podkreśliła jednocześnie, że obraz Witkacego wraca do Muzeum – laureata ogólnopolskiej nagrody „Sybilla 2010″ (w kategorii „organizacja i zarządzanie”), wyremontowanego i zrewitalizowanego.

Impreza odbyła się w ramach cyklu „Akademia Myśli i Dźwięku”, organizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk i Muzeum w Stawisku, a dotowanego przez miasto Podkowa Leśna.

 

Dyrektor Muzeum dziękuje policjantom

 

 

Sprawdź również

Mała książka – wielki człowiek

Miejska Biblioteka Publiczna im. Poli Gojawiczyńskiej zachęca do udziału w projekcie dla dzieci w wieku …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content