Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Mozaika – spotkania kulturowe

Mozaika – spotkania kulturowe

Fundacja Musszelka z Milanówka powraca do Podkowy z nowym projektem edukacyjnym dla dzieci w wieku 6-10 lat “Mozaika – spotkania kulturowe”. Zapraszamy w niedzielę 30 września w godz. 12.30-14.30 do Pałacyku Kasyno. Wstęp wolny.

Fundacja Musszelka z Milanówka powraca do Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej z nowym projektem edukacyjnym! Kilka lat temu liderki fundacji przeprowadziły w CKiIO cykl spotkań ekologicznych pt. „Opowieści Ziemi”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Tym razem Musszelka zaprasza na cztery wydarzenia adresowane do dzieci w wieku 6-10 lat oraz ich opiekunów pt. „Mozaika! Spotkania kulturowe”. Podobnie jak poprzednio, najpierw usłyszymy barwne opowieści w oprawie muzycznej na żywo, a następnie dzieci wezmą udział w warsztatach.

Mozaika to taka forma dekoracji, w której największą wartością jest różnorodność – kolorystyki, faktury, wzorów, kształtów. Podczas naszych spotkań chcemy przybliżyć wielką wartość, jaką jest różnorodność kulturowa – w miejscu, w którym żyjemy. Mottem naszego projektu są słowa pisarza Tiziano Terzaniego: „…jeśli różnorodność biologiczna konieczna jest do życia na Ziemi, różnorodność kulturową należy uznać za niezbędną dla zdrowia psychicznego człowieka”.

Przypomnimy, jakim bogactwem była wielokulturowość dawnej Polski. Będziemy wspólnie odkrywać, jak nasze polskie zwyczaje są połączone i poprzeplatane z wątkami z różnych tradycji. Nie będziemy również stronić od teraźniejszości, pokazując sens i przyczyny współczesnych migracji. Chcemy uczyć dzieci, że dobrze pojęty patriotyzm nie ma nic wspólnego z ksenofobią, a na akceptacji różnorodności w społeczności lokalnej możemy tylko zyskać, również kulturowo. Jest to szczególnie ważne w kontekście zbliżających się obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

30 września – Opowieści mądrych głupców, czyli dlaczego różnice są ciekawe

Opowieści mądrych głupców, czyli dlaczego różnice są ciekawe
Bohaterami opowieści będą Szlemiel z tradycji żydowskiej i Hodża Nasreddin z tradycji arabskiej: dwie figury mądrych głupców różnych kultur. Co ich łączy, a co różni? I jak to się dzieje, że śmiech i poczucie humoru pozwalają przekroczyć największe stereotypy kulturowe?

Muzyka: Olena Yeremenko (Polska/Ukraina)

W części warsztatowej poruszymy następujące zagadnienia: co to jest kultura? Dlaczego są różne kultury? Co ludzi różni od siebie, a co łączy? Czym są kulturowe stereotypy? Na podstawie książki My, ludzie i burzy mózgów stworzymy z dziećmi mapę różnic wokół takich kategorii, jak ciało, ubiór, domy, kuchnia, religie, zwyczaje, języki, przekonania, pokazując, że to dzięki nim świat, w którym żyjemy, jest ciekawy i bogaty.

Projekt został dofinansowany przez Burmistrza Miasta Podkowa Leśna i powstał we współpracy z Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej oraz firmą Iksel z Milanówka.

Sprawdź również

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza na spektakl pt.” Dom na Granicy” wg Sławomira Mrożka – 28 listopada (niedziela) o godz. 17.00

Najnowszy spektakl amatorskiego Teatru Otwartego, działającego nieprzerwanie od lat 9 pod auspicjami Centrum Kultury i …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content