Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / „Muzyka do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza” Włodka Pawlika w Stawisku

„Muzyka do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza” Włodka Pawlika w Stawisku

http://podkowalesna.pl/wp-content/uploads/2010/12/rysunki_aktualnosci_2010_12_12_LSzafran_MBalata_kadr.JPG

Szczególnym wydarzeniem artystycznym była z pewnością premiera spektaklu literacko-muzycznego „Muzyka do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza”,  która zakończyła „Rok Iwaszkiewiczowski na Stawisku” (w br. minęła 30 rocznica śmierci Pisarza).

Wybitny kompozytor i pianista jazzowy – Włodek Pawlik napisał muzykę do ośmiu wierszy wybranych z tomów poetyckich pochodzących z różnych okresów życia i twórczości Iwaszkiewicza: „Ciemne ścieżki”, „Lato 1932″, „Mapa pogody” i „Muzyka wieczorem”. Na Stawisku wystąpił z Cezarym Konradem (perkusja) i Pawłem Pańtą (kontrabas), „umuzycznione” wiersze śpiewali Lora Szafran i Marek Bałata, recytował Andrzej Ferenc.

Jak napisał recenzent „Rzeczpospolitej” (13.12.2010) – „W muzyce Pawlika do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza jazz idzie w parze z poezją, podkreśla rytm słów, a melodia jest efektem skojarzeń, jakie te słowa wywołują. Dzięki temu jazz nawet tak wyrafinowany, trafia do serca uważnego i wrażliwego słuchacza.[…] To był niezapomniany wieczór w Stawisku. […] To ważne dzieło Pawlika powinno trafić do innych sal koncertowych, a także na płytę”.

Dzieło Pawlika do poezji wybitnego Podkowianina – Jarosława Iwaszkiewicza zostało skomponowane i zrealizowane w Stawisku (miejscu szczególnym i symbolicznym dla Podkowy Leśnej) dzięki wsparciu finansowemu Miasta.

 

 

Sprawdź również

Fotoplastykon – książka do rodzinnego czytania

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna opublikowało kolejną pozycję w ramach serii Biblioteka Podkowiańska. Tym …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content