Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / ARCYBAYKI – czwartkowe popołudnie poetycko – muzyczne

ARCYBAYKI – czwartkowe popołudnie poetycko – muzyczne

W czwartek, 14 maja byliśmy świadkami kolejnego popołudnia poetycko-muzycznego przygotowanego przez słuchaczy Uniwersytetu POKOLENIA. Tym razem twórcy spektaklu sięgnęli do korzeni kultury europejskiej. Po środowym  wykładzie prof. Andrzeja Dąbrówki „Bajka jako nauczycielka dorosłych” słuchacze zaprezentowali  publiczności program:  „Arcybayki. Od Ezopa do dziś. Bajki, przypowieści i satyry  ze skarbnicy ezopowej”.

 

Usłyszeliśmy bajki Ezopa przeniesione na grunt nowożytny przez Jean’a de la Fontaine’a, Gottholda Lessinga, Iwana Kryłowa, Biernata z Lublina, b-pa Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza oraz .Benedykta Hertza, Nie zabrakło również Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego  i Bohdana Drozdowskiego, który w roku 2007 wydał tom EZOP DLA DOROSŁYCH  przypominając nam, że są prawdy o człowieku ponadczasowe.

 

Arcybayki

 

Recytacje zilustrowali pieśniami europejskiego  renesansu i baroku zaproszeni do udziału w spektaklu  uczniowie  i studenci – członkowie męskiego chóru muzyki dawnej  Gregorianum z Warszawy, którzy śpiewając niezwykle ekspresyjnie – pod kierunkiem pani Bereniki Jozajtis – zyskali dużą sympatię  i aplauz widowni. Program wg scenariusza Beaty T. Tarłowskiej zrealizowano pod kierunkiem prof. Michała Bogusławskiego. Wieczór miał bardzo staranną oprawę  edytorską: bogaty program oraz….okazja ! wybór bajek Benedykta Hertza z wydania z 1911 r – udostępniony obecnym, za specjalną zgodą rodziny autora; gdyż jak się okazało ani w naszej ani w okolicznych bibliotekach  nie zachowały się egzemplarze tych utworów, które wyszły  spod pióra  pisarz wiele lat mieszkającego w Podkowie.

 

Arcybayki

 

Dla publiczności, która szczelnie wypełniła  tego dnia salę w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Pałacyku –  była to  prawdziwa uczta. Pomysł realizacji czwartkowych popołudni poetycko – muzycznych – to kolejna udana inicjatywa słuchaczy. Bajki Ezopowe to już szósta premiera zespołu „Komu wiersz, komu piosenkę..”

Anna Łukasiewicz

Sprawdź również

Zaproszenie na wystawę archiwalnych gazet z początków wojny i okresu okupacji hitlerowskiej ze zbiorów pana Tadeusza B. Iwińskiego.

Zapraszamy do CKiIO na wystawę archiwalnych gazet z początków wojny i okresu okupacji hitlerowskiej ze …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content