Ważne:
Strona Główna / Aktualności / Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą zmiany dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą zmiany dla przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca bez względu na liczbę pracowników będzie musiał posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Do tej pory taki obowiązek mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Termin na założenie profilu mija 30 grudnia 2022 r. Po tym czasie ZUS sam założy przedsiębiorcom taki profil.   Ze względu na wygodę, duże ułatwienia i możliwości, jakie daje PUE ZUS warto założyć swój profil jak najszybciej i nie czekać na ostatnią chwilę.

Dzięki PUE ZUS przedsiębiorcy mogą bez wychodzenia z domu i biura załatwić większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi min.:

  • składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych,
  • kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS,
  • uzyskać dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników,
  • samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Źródło komunikatu: zus.pl

Sprawdź również

Informacja o wybranym składzie opałowym, który będzie prowadził dystrybucję węgla kamiennego w Mieście Podkowa Leśna w ramach zakupu preferencyjnego

Zgodnie z art. 4 ust.7 ustawy z dnia 27.10.2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content