Ważne:

Świat bez pszczół?!

Trudno to sobie wyobrazić. Małe pszczółki zapylają ponad 1/3 roślin, które dają nam żywność. Media alarmują – światowa populacja pszczół jest zagrożona. Problem dotarł już do Polski.
Pierwsze masowe wymieranie  zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku. A w latach 2006-2007 w Ameryce Północnej wyginęła jedna trzecia wszystkich pszczół. W 2008 roku kryzys dotarł do Europy. W 2010 roku naukowcy brytyjscy obliczyli, że w ulach w ciągu dwóch lat ubyło 15 % owadów. W Polsce w niektórych regionach kraju nie przeżywa zimy 30 proc. rodzin pszczelich. W Polsce są niecałe 44 miliardy pszczół i z każdą sekundą ubywa ich 105. A to one odpowiadają za zapylanie dużej części roślin uprawnych – alarmują organizatorzy akcji „Pomagamy Pszczołom”.

Dlaczego tak się dzieje?

Nikt jak dotąd nie potrafił wskazać dokładnej przyczyny, choć problem wymierających pszczół badają naukowcy z całego świata. Najczęściej wymieniane czynniki wpływające na wymieranie pszczół: skażenie środowiska prowadzące do obniżenia odporności pszczół, stosowanie chemii w rolnictwie, choroby pszczół – zarówno grzybicze jak i wirusowe, zmiany klimatyczne, transport pszczół na odległość tysięcy kilometrów w celu zapylania, promieniowanie emitowane przez telefonię komórkową, które zakłóca system nawigacyjny pszczół sprawiając, że nie mogą trafić z powrotem do ula.

Stowarzyszenie LGD „Zielone Sąsiedztwo” we współpracy ze Związkiem Podkowian zapraszają  mieszkańców Podwarszawskiego  Trójmiasta Ogrodów do wspólnych działań proekologicznych. Spotkajmy się we wrześniu na zielono-sąsiedzkim  pikniku  i pokażmy, że my też wspieramy pszczoły!

Przygotujemy dla Państwa sadzonki miododajnych roślin, zapewnimy porady ekspertów i spotkanie z najprawdziwszymi pszczelarzami z powołania.  Przyjdźcie z Waszymi dziećmi i wnukami!  Życie w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju to także dbałość o wychowanie przyszłych pokoleń rozumnie gospodarujących wspólnym dobrem jakim jest nieskażone, zróżnicowane środowisko naturalne.

Informacje o tym, jak można pomóc pszczołom są dostępne na stronie internetowej akcji www.pomagamypszczołom.pl. Zachęcamy, zarejestruj się na tej stronie i dowiedz się, co już możesz zrobić. Autorka programów telewizyjnych i książek o ogrodnictwie oraz ambasador akcji Maja Popielarska zwróciła uwagę, że każdy z nas może uczynić swój ogród czy balkon bardziej przyjaznym pszczołom. Wiele roślin, które uważamy za chwasty, dla owadów jest źródłem pyłku i nektaru. Zadbaj, aby w ogrodzie istniała tzw. mozaika siedlisk roślinnych – trochę drzew, trochę krzewów, rabaty z kwiatami, ogródek skalny i miejsce podmokłe (np. małe oczko wodne z płaskimi brzegami). Stwórz w swoim ogrodzie miejsce „pół-dzikie”, gdzie ziemię przekopywać będziesz nie częściej niż raz na 3-4 lata, żeby nie naruszyć norek owadów i gryzoni

Od dziś niech w Podwarszawskim Trójmieście Ogrodów każda pszczoła ma wagę złota!

W materiale wykorzystano informacje ze strony www.pomagamypszczolom.pl,

Podkowa Leśna, lipiec 2011r.

Opracowała Anna Łukasiewicz

Stowarzyszenie LGD „Zielone Sąsiedztwo”

Sprawdź również

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

Urząd Miasta Podkowa Leśna organizuje bezpłatną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych dla mieszkańców Podkowy Leśnej. Zbiórka odbędzie …

 
 

MENU

Podkowa Leśna