Ważne:
Strona Główna / Środowisko / Środowisko - Aktualności / Informacja w związku z wykonywanymi pracami saperskimi

Informacja w związku z wykonywanymi pracami saperskimi

Nadleśnictwo Chojnów w Leśnictwie Podkowa Leśna na terenie leśnym przylegającym bezpośrednio do miasta Podkowa Leśna realizuje ogólnopolski projekt Lasów Państwowych „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez  PGL LP” współfinansowany przez Unię Europejską  . W ramach projektu  zaplanowano oczyszczenie saperskie na powierzchni 264,27 ha. Prace wykonują cywilne firmy saperskie. Do dnia 10.04.2015 r. oczyszczono 178,18 ha.

 

Informacja dodatkowa.

 

W wyniku prowadzonych prac podjęto do tej pory ponad 20 tys. sztuk przedmiotów niebezpiecznych w większości pochodzenia niemieckiego z II wojny światowej. Znalezione przedmioty to między innymi amunicja strzelecka, zapalniki, granaty ręczne i moździerzowe, miny, pociski artyleryjskie i bomby lotnicze.

W dniu 13.04.2015 r. cywilna firma saperska zgłosiła Nadleśnictwu znalezienie 73 szt. szczególnie niebezpiecznych pocisków artyleryjskich o ładunku zapalającym. W związku z tym powiadomiono wojskowy Patrol Rozminowania z Jednostki Wojskowej w Nowym Dworze Mazowieckim w celu określenia sposobu neutralizacji tych pocisków. Dowódca Patrolu Rozminowania podjął decyzję o ich transporcie na poligon w Kazuniu Nowym. W związku z tym zgodnie z poleceniem Dowódcy Patrolu Nadleśnictwo zorganizowało zabezpieczenie transportu w postaci eskorty policji, samochodów bojowych Państwowej Straży Pożarnej oraz karetki pogotowia jako zabezpieczenia medycznego. Jednocześnie powiadomiono wszystkie służby odpowiadające za bezpieczeństwo publiczne na trasie przejazdu. W dniu 15.04.2015 r. o godz. 5:50 z miejsca przechowywania wyruszyła kolumna pojazdów z niebezpiecznym ładunkiem. Konwój dojechał do celu.

Piotr Wojtas

koordynator projektu

Sprawdź również

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

Urząd Miasta Podkowa Leśna organizuje bezpłatną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych dla mieszkańców Podkowy Leśnej. Zbiórka odbędzie …

 
 

MENU

Podkowa Leśna