Ważne:

Lekcje o Mazowszu – konkurs

Jak uczyć młodzież o regionie? Sposobów na poznawanie Mazowsza jest wiele, ale podstawą ciekawych lekcji jest zawsze dobry scenariusz. Samorząd Mazowsza ruszył więc z IV edycją „Lekcji o Mazowszu”. W tym roku tematem przewodnim są lata 20. XX w. Nabór potrwa do 23 kwietnia br.

– Mazowieccy nauczyciele już w poprzednich edycjach wykazali się ogromną pomysłowością, przygotowując scenariusze lekcji o regionie. To pokazuje, że dzieci chcą się uczyć, a pedagodzy doskonale wiedzą, jak skutecznie tę wiedzę przekazywać. Dlatego już po raz czwarty zbieramy te najlepsze pomysły, które potem opublikujemy w naszym podręczniku – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Budowanie tożsamości narodowej i postaw patriotycznych najlepiej rozpocząć wśród najmłodszych. Dlatego samorząd Mazowsza we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizował konkurs „Lekcje o Mazowszu”. Zadaniem uczestników jest stworzenie ciekawego scenariusza lekcji szkolnej. Tematem przewodnim tej edycji są lata 20. XX w na Mazowszu.

Skąd pomysł na taki temat?

Ten okres w historii naszego regionu pozostawił wiele śladów w krajobrazie kulturowym i świadomości mieszkańców. Lata 20. w historii Polski stanowią szczególną wartość, ponieważ wtedy wybudowano struktury państwowości polskiej, ale też broniono zaciekle upragnionej i wyczekiwanej wolności. A jak było na Mazowszu? Co się wtedy wydarzyło w polityce, gospodarce i kulturze? Jak wyglądało życie codzienne mieszkańców wsi i miast oraz co zostało z tamtych lat, a co bezpowrotnie przeminęło? Odpowiedzią na te pytania mają być właśnie scenariusze zajęć lekcyjnych przygotowane przez pedagogów z całego regionu.

– Najlepsze scenariusze zostaną opublikowano w naszej książce, która trafi do mazowieckich szkół i bibliotek. Pedagodzy będą mogli dzięki naszej publikacji poszukać inspiracji i przeprowadzić ciekawe lekcje oraz zainteresować młodzież historią i tradycją naszego regionu – podkreśla Izabela Stelmańska z-ca dyrektora Departamentu Kultury Promocji i Turystyki UMWM.

Dla kogo?

Konkurs skierowany jest do nauczycieli i osób związanych z instytucjami oświatowymi i kulturowymi, którzy zajmują się oświatą oraz kulturą na terenie województwa mazowieckiego. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych – scenariusze dla uczniów w wieku 7–9, 10–14 i 15–18 lat. Przy wyborze najlepszego programu zajęć jury weźmie pod uwagę innowacyjność w doborze treści, środków dydaktycznych i metod, a także sposób prezentacji.

Przewidziane nagrody

Najlepsze prace zostaną opublikowane w formie książki. Co więcej w każdej kategorii przewidziano także nagrody pieniężne – I miejsce 2,5 tys. zł, II miejsce 1,5 tys. zł, III miejsce 1 tys. zł, a autorzy wyróżnionych scenariuszy otrzymają po 500 zł. Scenariusze można przesyłać do 23 kwietnia!

Szczegółowe informacje

Scenariusz zajęć wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać na adres: iwona.moczydlowska@mscdn.edu.pl. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu, który można znaleźć w zakładce „Kultura i turystyka” (następnie „Marketing terytorialny” – „Lekcje o Mazowszu”).

*tekst pochodzi ze strony
https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,7891,konkurs-lekcje-o-mazowszu.html

 

 

Sprawdź również

Projekt w ramach tzw. „małego grantu”

W ramach tzw. „małego grantu” (art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o …

 
 

MENU

Podkowa Leśna