Sławni podkowianie – Podkowa Leśna https://podkowalesna.pl Miasto-Ogród Thu, 11 Apr 2019 12:35:37 +0000 pl-PL hourly 1 Odszedł Jerzy Wójcik https://podkowalesna.pl/miasto-ogrod/miasto-ogrod-aktualnosci/odszedl-jerzy-wojcik/ Thu, 04 Apr 2019 12:01:20 +0000 http://podkowalesna.pl/?p=39543 Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 3 kwietnia 2019 roku, odszedł Prof. Jerzy Wójcik wieloletni mieszkaniec  Podkowy Leśnej. Operator filmowy, reżyser, autor scenariuszy filmowych i teatralnych. Współpracował z najwybitniejszymi reżyserami – Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem i Jerzym Hoffmanem. Międzynarodową sławę zyskał w latach „polskiej szkoły filmowej”, będąc współtwórcą największych sukcesów artystycznych polskiego kina lat 50. i …

Artykuł Odszedł Jerzy Wójcik pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>


Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 3 kwietnia 2019 roku, odszedł Prof. Jerzy Wójcik wieloletni mieszkaniec  Podkowy Leśnej.

Operator filmowy, reżyser, autor scenariuszy filmowych i teatralnych.

Współpracował z najwybitniejszymi reżyserami – Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem i Jerzym Hoffmanem.

Międzynarodową sławę zyskał w latach „polskiej szkoły filmowej”, będąc współtwórcą największych sukcesów artystycznych polskiego kina lat 50. i 60.  Współtworzył filmy, takie jak: „Eroica”, „Popiół i diament”, „Krzyż Walecznych”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Samson”, „Faraon”, „Westerplatte”, czy „Potop”.

Profesor sztuki filmowej, wykładowca w szkołach filmowych w Katowicach i Łodzi, na Uniwersytecie Warszawskim i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wielokrotnie nagradzany i odznaczony, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz szeregiem nagród filmowych. Był honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego.

Jerzy Wójcik był mężem wybitnej aktorki Magdy Teresy Wójcik, zmarłej w 2011 roku. Oboje od wielu lat byli mieszkańcami Podkowy Leśnej.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia

Burmistrz i Rada Miasta Ogrodu Podkowa Leśna

Podczas uroczystości pogrzebowych, 11 kwietnia, w Kościele pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, Jerzy Wójcik został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, w imieniu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, order na ręce syna Zmarłego – Tomasza Wójcika przekazała Wiceminister Kultury Wanda Zwinogrodzka.
Wiceminister Zwinogrodzka odczytała także list od Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele władz Podkowy Leśnej.


Artykuł Odszedł Jerzy Wójcik pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Ks. Kanonik Franciszek Barański https://podkowalesna.pl/miasto-ogrod/miasto-ogrod-sawni-podkowianie/ks-kanonik-franciszek-baranski/ Thu, 07 May 2009 10:55:06 +0000 http://podkowalesna.pl/2009/05/07/ks-kanonik-franciszek-baranski/ Proboszcz parafii św. Krzysztofa, duszpasterz młodzieży. Urodził się w 1896 r. w Warszawie, ukończył Seminarium Duchowne w Warszawie i Wydział Teologiczny na Uniwersytecie Warszawskim. Kontynuował studia w Instytucie Biblijnym w Rzymie, znał biegle wiele języków: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski, hebrajski, armeński, łacinę i grekę. W 1922 r. otrzymał święcenia kapłańskie, pod koniec lat trzydziestych …

Artykuł Ks. Kanonik Franciszek Barański pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Proboszcz parafii św. Krzysztofa, duszpasterz młodzieży.

Urodził się w 1896 r. w Warszawie, ukończył Seminarium Duchowne w Warszawie i Wydział Teologiczny na Uniwersytecie Warszawskim. Kontynuował studia w Instytucie Biblijnym w Rzymie, znał biegle wiele języków: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski, hebrajski, armeński, łacinę i grekę. W 1922 r. otrzymał święcenia kapłańskie, pod koniec lat trzydziestych został wikariuszem w kościele Zbawiciela w Warszawie. Podczas okupacji brał udział w tajnym nauczaniu, a w czasie Powstania Warszawskiego był kapelanem i intendentem szpitala na ul. Jaworzyńskiej. Po powstaniu został mianowany wikariuszem w Podkowie Leśnej, a po śmierci ks. Kolasińskiego w 1945 r. – proboszczem.

W 1964 r. przeszedł na emeryturę, zmarł w 1969 r.

Artykuł Ks. Kanonik Franciszek Barański pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Ks. Rektor Bronisław Kolasiński https://podkowalesna.pl/miasto-ogrod/miasto-ogrod-sawni-podkowianie/ks-rektor-bronislaw-kolasinski/ Thu, 07 May 2009 10:54:11 +0000 http://podkowalesna.pl/2009/05/07/ks-rektor-bronislaw-kolasinski/ Pierwszy proboszcz parafii św. Krzysztofa. Urodził się w 1882 r. w Warszawie, był prefektem w gimnazjach warszawskich. Do Podkowy Leśnej przybył w 1933 roku, czynie uczestniczył w jej życiu społecznym, był „duszą” budowy Kościoła p.w. św. Krzysztofa. W latach 1934-35 był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna. Podczas okupacji działał w miejscowej konspiracji, otaczał opieką …

Artykuł Ks. Rektor Bronisław Kolasiński pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Pierwszy proboszcz parafii św. Krzysztofa.

Urodził się w 1882 r. w Warszawie, był prefektem w gimnazjach warszawskich. Do Podkowy Leśnej przybył w 1933 roku, czynie uczestniczył w jej życiu społecznym, był „duszą” budowy Kościoła p.w. św. Krzysztofa. W latach 1934-35 był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna. Podczas okupacji działał w miejscowej konspiracji, otaczał opieką potrzebujących, pomagał ukrywać Żydów. Zmarł 27 października 1945 roku i na własną prośbę został pochowany w krypcie Kaplicy Matki Boskiej w Kościele w Podkowie Leśnej.

Artykuł Ks. Rektor Bronisław Kolasiński pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Stanisław Lilpop https://podkowalesna.pl/miasto-ogrod/miasto-ogrod-sawni-podkowianie/stanislaw-lilpop/ Thu, 07 May 2009 10:53:13 +0000 http://podkowalesna.pl/2009/05/07/stanislaw-lilpop/ Nazywany „Ojcem Podkowy Leśnej”. Urodził się w 1863 r., był synem znanego warszawskiego przemysłowca i współwłaściciela fabryki wyrobów żelaznych „Bracia Evans” (później „Lilpop, Rau i Loevennstein”). Po ojcu odziedziczył majątek Brwinów, w skład którego wchodził folwark Wilhelmów – przemianowany następnie na Podkowę Leśną. Był współwłaścicielem spółki „Siła i Światło”, która zrealizowała budowę Elektrycznej Kolei Dojazdowej …

Artykuł Stanisław Lilpop pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Nazywany „Ojcem Podkowy Leśnej”.

Urodził się w 1863 r., był synem znanego warszawskiego przemysłowca i współwłaściciela fabryki wyrobów żelaznych „Bracia Evans” (później „Lilpop, Rau i Loevennstein”). Po ojcu odziedziczył majątek Brwinów, w skład którego wchodził folwark Wilhelmów
– przemianowany następnie na Podkowę Leśną. Był współwłaścicielem spółki „Siła i Światło”, która zrealizowała budowę Elektrycznej Kolei Dojazdowej na trasie Warszawa – Grodzisk Mazowiecki przez Podkowę Leśną. W 1927 roku dla córki – Anny i jej męża Jarosława Iwaszkiewicza wybudował willę na 45 – hektarowym terenie, który nosi nazwę Stawisko. Obecnie mieści się tam Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Pasją Stanisława Lilpopa było myślistwo – brał udział w safari w Afryce, był wiceprezesem Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich i założycielem Warszawskiej Spółki Myśliwskiej i Fabryki Nabojów”. Zmarł tragicznie w 1930 r.

Artykuł Stanisław Lilpop pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Jarosław Iwaszkiewicz https://podkowalesna.pl/miasto-ogrod/miasto-ogrod-sawni-podkowianie/jaroslaw-iwaszkiewicz/ Thu, 07 May 2009 10:52:13 +0000 http://podkowalesna.pl/2009/05/07/jaroslaw-iwaszkiewicz/ Jarosław Iwaszkiewicz – pseudonim „Eleuter”. Urodzony w 1894r. na Ukrainie, w Kalniku pod Kijowem, zmarł w 1980r. w Warszawie. Poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz i eseista. Urodzony w środowisku kresowej inteligencji szlacheckiej, pielęgnującej tradycje kulturalne i patriotyczne. Studiował prawo, a jednocześnie był słuchaczem konserwatorium muzycznego. Zadebiutował w roku 1915 wierszem „Lilith”, opublikowanym w piśmie „Pióro”. W …

Artykuł Jarosław Iwaszkiewicz pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Jarosław Iwaszkiewicz – pseudonim „Eleuter”. Urodzony w 1894r. na Ukrainie, w Kalniku pod Kijowem, zmarł w 1980r. w Warszawie. Poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz i eseista. Urodzony w środowisku kresowej inteligencji szlacheckiej, pielęgnującej tradycje kulturalne i patriotyczne. Studiował prawo, a jednocześnie był słuchaczem konserwatorium muzycznego. Zadebiutował w roku 1915 wierszem „Lilith”, opublikowanym w piśmie „Pióro”.

W roku 1918 przybył do Warszawy, gdzie związał się z grupą młodych poetów skupionych wokół pisma „Pro arte et studio” i kabaretu artystycznego „Pikador”. W latach późniejszych stał się członkiem grupy poetyckiej „Skamander”.

Zawodowo pracował w redakcji „Kuriera Polskiego”, był sekretarzem marszałka Sejmu M. Rataja oraz pracował w polskich placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze i Brukseli. Wiele podróżował.

W roku 1928 wraz z żoną Anną zamieszkał w willi Stawisko w Podkowie Leśnej, które stało się znanym miejscem spotkań zaprzyjaźnionych z Iwaszkiewiczami artystów i pisarzy.

Po wojnie Jarosław Iwaszkiewicz brał czynny udziałw organizacji życia literackiego. Redahgował czasopisma takie jak „Życie Literackie”, „Nowiny Literackie” czy „Twórczość”.

Artykuł Jarosław Iwaszkiewicz pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Anna Iwaszkiewicz https://podkowalesna.pl/miasto-ogrod/miasto-ogrod-sawni-podkowianie/anna-iwaszkiewicz/ Thu, 07 May 2009 10:51:23 +0000 http://podkowalesna.pl/2009/05/07/anna-iwaszkiewicz/ Anna Iwaszkiewicz – urodzona w 1897 r. w Brwinowie, zmarła w 1979r. w Podkowie Leśnej. Córka Stanisława Lilpopa, żona Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarka i tłumaczka. Przed wojną publikowała pod pseudonimem Adam Podkowiński. Jest autorką przekładów prozy i esejów A. Fourniera, M. Butora, T. Mertona, M. Prousta i A. Whiteheada.

Artykuł Anna Iwaszkiewicz pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Anna Iwaszkiewicz – urodzona w 1897 r. w Brwinowie, zmarła w 1979r. w Podkowie Leśnej. Córka Stanisława Lilpopa, żona Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarka i tłumaczka. Przed wojną publikowała pod pseudonimem Adam Podkowiński. Jest autorką przekładów prozy i esejów A. Fourniera, M. Butora, T. Mertona, M. Prousta i A. Whiteheada.

Artykuł Anna Iwaszkiewicz pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Benedykt Hertz https://podkowalesna.pl/miasto-ogrod/miasto-ogrod-sawni-podkowianie/benedykt-hertz/ Tue, 05 May 2009 19:28:26 +0000 http://podkowalesna.pl/2009/05/05/benedykt-hertz/ Benedykt Hertz – urodzony 1872 w Warszawie, zmarł w 1952 w Podkowie Leśnej. Prozaik, bajkopisarz, satyryk, dramatopisarz, publicysta oraz autor książek dla młodzieży. Pochodził ze spolonizowanej rodziny żydowskiej, był synem powstańca z 1863 roku. Studiował filozofię na uniwersytetach w Paryżu i Zurichu. Jako publicysta zadebiutował w 1986 roku na łamach czasopisma „Prawda”. Debiut Hertza jako …

Artykuł Benedykt Hertz pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Benedykt Hertz – urodzony 1872 w Warszawie, zmarł w 1952 w Podkowie Leśnej. Prozaik, bajkopisarz, satyryk, dramatopisarz, publicysta oraz autor książek dla młodzieży. Pochodził ze spolonizowanej rodziny żydowskiej, był synem powstańca z 1863 roku. Studiował filozofię na uniwersytetach w Paryżu i Zurichu.

Jako publicysta zadebiutował w 1986 roku na łamach czasopisma „Prawda”. Debiut Hertza jako prozaika przypada na rok 1903, kiedy opublikował tom „Bajek”. Bajki pisał do roku 1919, nadając im charakterystyczny ton i cechy felietonu politycznego. Twórczość satyryczną zapoczątkował w 1919r, natomiast będąc pod wpływem środowisk pedagogicznych, m.in. J. Korczaka rozpoczął pisanie tekstów skierowanych do dzieci.

U schyłku epoki Młodej Polski dużą sławę przyniosła mu wydana w 1916r. opowieść fantastyczno – realistyczna „Przygody Magdusi”.

Z Podkową Leśną związany był od 1930 roku. W domu nazwanym „Kurzą Stopką” przy ulicy Sosnowej 39, mieszkał do końca swego życia.

Artykuł Benedykt Hertz pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Pola Gojawiczyńska https://podkowalesna.pl/miasto-ogrod/miasto-ogrod-sawni-podkowianie/pola-gojawiczynska/ Mon, 04 May 2009 22:36:31 +0000 http://podkowalesna.pl/2009/05/04/pola-gojawiczynska/ Pola Gojawiczyńska – urodzona 1896r w Warszawie, zmarła w 1963r. Powieściopisarka. Ukończyła szkołę powszechną i pracowała jako wychowawczyni w przedszkolach, a także w charakterze bibliotekarki i urzędniczki. Dzięki staraniom Zofii Nałkowskiej uzyskała w 1931r. stypendium literackie, co umożliwiło jej pełniejsze zajęcie się pracą literacką. Lata 1931-32 spędziła na Śląsku. Po powrocie do Warszawy podjęła pracę …

Artykuł Pola Gojawiczyńska pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Pola Gojawiczyńska – urodzona 1896r w Warszawie, zmarła w 1963r. Powieściopisarka. Ukończyła szkołę powszechną i pracowała jako wychowawczyni w przedszkolach, a także w charakterze bibliotekarki i urzędniczki. Dzięki staraniom Zofii Nałkowskiej uzyskała w 1931r. stypendium literackie, co umożliwiło jej pełniejsze zajęcie się pracą literacką.

Lata 1931-32 spędziła na Śląsku. Po powrocie do Warszawy podjęła pracę w „Gazecie Polskiej”, gdzie publikowała felietony, szkice, a także nowele oraz powieści.

Czasy okupacji niemieckiej spędziła w Warszawie, była więźniem na Pawiaku.

W roku 1933 zadebiutowała tomem opowiadań „Powszedni dzień”, jednak sukces przyniosła jej opublikowana w roku 1934 powieść „Ziemia Elżbiety”, opisująca konflikty narodowościowe i społeczne na terenach Górnego Śląska.

Niewątpliwie najbardziej znaną powieścią Poli Gojawiczyńskiej są „Dziewczęta z Nowolipek”. Jest to opowieść o życiu kilku przyjaciółek, ukazana na tle drobnomieszczańskiego środowiska Warszawy, jego obyczajów i mentalności. Wydarzenia społeczno- polityczne epoki stanowią wyraziste tło dla opisania przeżyć bohaterek powieści.

Kontynuacja dalszych losów bohaterek opisana została w „Rajskiej jabłoni”, powieści z 1937 roku.

„Dziewczęta z Nowolipek” oraz „Rajska jabłoń” uznawane są przez krytyków literatury za najdojrzalsze utwory Gojawiczyńskiej. Przyniosły jej dużą popularność, były nagradzane i wielokrotnie wznawiane. Doczekały się adaptacji filmowej i telewizyjnej oraz przekładów na wiele jeżyków – między innymi na czeski, włoski, rosyjski, słowacki oraz serbsko – chorwacki.

W roku 1944 Pola Gojawiczyńska wraz z córką znalazła się w domu zaprzyjaźnionych z nią Iwaszkiewiczów w Stawisku. Podkowa Leśna zrobiła na pisarce tak pozytywne wrażenie, że po wojnie zakupiła działkę przy ulicy Błońskiej i wybudowała na niej drewniany domek letniskowy.

Jej imieniem nazwana została Miejska Biblioteka Publiczna w Podkowie Leśnej.

Artykuł Pola Gojawiczyńska pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Tadeusz Baniewicz https://podkowalesna.pl/miasto-ogrod/miasto-ogrod-sawni-podkowianie/tadeusz-baniewicz/ Mon, 19 Jan 2009 15:47:03 +0000 http://podkowalesna.pl/2009/01/19/tadeusz-baniewicz/ Współtwórca Elektrycznej Kolei Dojazdowej i zasłużony społecznik. Urodził się w 1879 r. w Lublinie, po ukończeniu Politechniki Warszawskiej kontynuował studia techniczne w Brukseli, Zurichu, Hamburgu i Frankfurcie nad Menem. Pracował w Biurze Tramwajów Elektrycznych w Warszawie, potem był dyrektorem Kolei Żelaznych w rosyjskiej filii firmy Simens-Schuckert. W odrodzonej Polsce opracował projekt tramwajów elektrycznych w Zagłębiu …

Artykuł Tadeusz Baniewicz pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>
Współtwórca Elektrycznej Kolei Dojazdowej i zasłużony społecznik.

Urodził się w 1879 r. w Lublinie, po ukończeniu Politechniki Warszawskiej kontynuował studia techniczne w Brukseli, Zurichu, Hamburgu i Frankfurcie nad Menem. Pracował w Biurze Tramwajów Elektrycznych w Warszawie, potem był dyrektorem Kolei Żelaznych w rosyjskiej filii firmy Simens-Schuckert. W odrodzonej Polsce opracował projekt tramwajów elektrycznych w Zagłębiu Dąbrowskim i warszawskiej kolei dojazdowej. Po zakończeniu tej inwestycji został dyrektorem Elektrycznych Kolei Dojazdowych i był nim do upaństwowienia tj. do 1947 r., potem był członkiem Rady Komunikacyjnej Ministerstwa Komunikacji. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Elektryków Polskich, członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W Podkowie Leśnej zamieszkał w 1930 r. w willi „Krychów”, był współorganizatorem Towarzystwa Miłośników Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna, stał na czele powołanego Komitetu Budowy Kościoła, był członkiem Rady Gromadzkiej. Od 1958 r. był przewodniczącym Komitetu Budowy Szkoły. Zmarł w 1974 r.

Artykuł Tadeusz Baniewicz pochodzi z serwisu Podkowa Leśna.

]]>