Strona Główna / Miasto-Ogród / Miasto Ogród - Aktualności / Zmarł prof. Kazimierz Gierżod Honorowy Obywatel Miasta Podkowa Leśna

Zmarł prof. Kazimierz Gierżod Honorowy Obywatel Miasta Podkowa Leśna

Prof. Kazimierz Gierżod w 2008 roku odznaczony został tytułem Honorowego Obywatela Miasta Podkowa Leśna, ze względu na zasługi wniesione na rzecz społeczności podkowiańskiej, a w szczególności za działalność popularyzującą twórczość Fryderyka Chopina wśród cudzoziemców (uchwała Nr 69/XIV/2008 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 7 lutego 2008).

Pianista, pedagog, wychowywał się i mieszkał wraz z rodzicami od początku lat osiemdziesiątych w Podkowie Leśnej w domu przy ul. Jeleniej 34 (obecnie), gdzie jego matka wraz z ciocią prowadziły tajne komplety. Uczęszczał do gimnazjum mieszczącym się w budynku Biblioteki Miejskiej przy ul. Błońskiej kiedy dyrektorem była pani Majkowska, a potem panowie Tynelscy.

Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1953 roku przejmując liczną grupę uczniów Hanny Lachertowej w Podkowie Leśnej.

W latach 1975-1987 był dziekanem Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów, a następnie dwukrotnie (1987, 1993) został wybrany rektorem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od momentu ukończenia studiów stale koncertował na terenie Polski i za granicą. Występował w wielu krajach Europy, w Australii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Ameryce Południowej, w Kanadzie, w Chinach, Kuwejcie i na Cyprze. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i telewizji oraz rozgłośni zagranicznych, a także wytwórni płytowych w Polsce i w Niemczech. W programach koncertowych często wykonywał muzykę polską. Od 2002 roku był prezesem Zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Łączył swoją pracę zawodową z  działalnością społeczną. Od lat pięćdziesiątych prowadził chór parafialny w Podkowie Leśnej. Nie zaprzestał tej działalności nawet w latach osiemdziesiątych, będąc już rektorem Akademii Muzycznej. Chór regularnie organizował wycieczki, pielgrzymki do różnych miejsc oraz kuligi. W latach dziewięćdziesiątych znaczna cześć chóru razem ze swoim dyrygentem przeniosła się do sąsiedniej parafii w Otrębusach, gdzie zamieszkał. Zanim to nastąpiło prof. Kazimierz Gierżod regularnie przyjeżdżał do Podkowy Leśnej na próby chóru.

Prof. Kazimierz Gierżod do ostatnich chwil angażował się w działalność społeczną. Przez ostatnie miesiące był Przewodniczym Komitetu Obchodów 100 lecia Urodzin ks. Kantorskiego.

fot. Mieczysław Klajnowski

 

Sprawdź również

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | Brat Lew. Ksiądz Leon Kantorski we wspomnieniach

 
 

MENU

Podkowa Leśna