Ważne:
Strona Główna / Miasto-Ogród / Miasto Ogród - Aktualności / Zmarł prof. Kazimierz Gierżod Honorowy Obywatel Miasta Podkowa Leśna

Zmarł prof. Kazimierz Gierżod Honorowy Obywatel Miasta Podkowa Leśna

Prof. Kazimierz Gierżod w 2008 roku odznaczony został tytułem Honorowego Obywatela Miasta Podkowa Leśna, ze względu na zasługi wniesione na rzecz społeczności podkowiańskiej, a w szczególności za działalność popularyzującą twórczość Fryderyka Chopina wśród cudzoziemców (uchwała Nr 69/XIV/2008 Rady Miasta Podkowa Leśna z dnia 7 lutego 2008).

Pianista, pedagog, wychowywał się i mieszkał wraz z rodzicami od początku lat osiemdziesiątych w Podkowie Leśnej w domu przy ul. Jeleniej 34 (obecnie), gdzie jego matka wraz z ciocią prowadziły tajne komplety. Uczęszczał do gimnazjum mieszczącym się w budynku Biblioteki Miejskiej przy ul. Błońskiej kiedy dyrektorem była pani Majkowska, a potem panowie Tynelscy.

Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1953 roku przejmując liczną grupę uczniów Hanny Lachertowej w Podkowie Leśnej.

W latach 1975-1987 był dziekanem Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów, a następnie dwukrotnie (1987, 1993) został wybrany rektorem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od momentu ukończenia studiów stale koncertował na terenie Polski i za granicą. Występował w wielu krajach Europy, w Australii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Ameryce Południowej, w Kanadzie, w Chinach, Kuwejcie i na Cyprze. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i telewizji oraz rozgłośni zagranicznych, a także wytwórni płytowych w Polsce i w Niemczech. W programach koncertowych często wykonywał muzykę polską. Od 2002 roku był prezesem Zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Łączył swoją pracę zawodową z  działalnością społeczną. Od lat pięćdziesiątych prowadził chór parafialny w Podkowie Leśnej. Nie zaprzestał tej działalności nawet w latach osiemdziesiątych, będąc już rektorem Akademii Muzycznej. Chór regularnie organizował wycieczki, pielgrzymki do różnych miejsc oraz kuligi. W latach dziewięćdziesiątych znaczna cześć chóru razem ze swoim dyrygentem przeniosła się do sąsiedniej parafii w Otrębusach, gdzie zamieszkał. Zanim to nastąpiło prof. Kazimierz Gierżod regularnie przyjeżdżał do Podkowy Leśnej na próby chóru.

Prof. Kazimierz Gierżod do ostatnich chwil angażował się w działalność społeczną. Przez ostatnie miesiące był Przewodniczym Komitetu Obchodów 100 lecia Urodzin ks. Kantorskiego.

fot. Mieczysław Klajnowski

 

Sprawdź również

Podkowiańskie przedszkolaki ubierają choinkę.

Aby tradycji stało się zadość, urzędową choinkę ubierały dzieci z naszego Przedszkola Miejskiego im. Krasnala …

 
 

MENU

Podkowa Leśna