Ważne:
Strona Główna / Aktualności / W związku planowaną przerwą techniczną w piątek 5 listopada można złożyć wniosek dowodowy lub odebrać dowód tylko do godz. 12:00.

W związku planowaną przerwą techniczną w piątek 5 listopada można złożyć wniosek dowodowy lub odebrać dowód tylko do godz. 12:00.

WAŻNA ZMIANA W SKŁADANIU WNIOSKÓW O WYDANIE DOWODU OSOBISTEGO

Od 7 listopada nowe dowody osobiste.

Od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać w urzędach wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną (odciski palców). Odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone dzień wcześniej – w niedzielę 7 listopada. Prace nad wdrożeniem zaczną się jednak już w piątek 5 listopada.

Wniosek do południa

Przypominamy, że w związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Można to załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Od niedzieli 7 listopada będzie można składać wnioski online, ale tylko dla dzieci do 12. roku życia. Od piątku 5 listopada może wystąpić problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych). Prace mogą się przedłużyć do godzin porannych w niedzielę 7 listopada 2021 r.


Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

Już od 8 listopada 2021 r. dowód osobisty będzie posiadał dwie cechy biometryczne tj. zdjęcie oraz odciski linii papilarnych. Po 8 listopada podczas składania wniosku o dowód  osobisty od każdej osoby powyżej 12. roku życia pobierane będą  odciski palców z obydwu dłoni. Jeżeli tymczasowo pobranie odcisków  palców nie będzie fizycznie możliwe dowód osobisty zostanie wydany jedynie na 12 miesięcy.

Proces wydawania dowodu osobistego obejmować będzie wydanie dowodu osobistego, w tym weryfikację odcisków palców oraz aktywację warstwy elektronicznej oraz odbiór koperty z numerem PUK.

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) – będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów osobistych nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego termin ważności.

ulotka informacyjna

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowe-dowody-osobiste-od-7-listopada

 

Sprawdź również

“Twoja bezpieczna WuKaDka”

W listopadzie zakończyła się pierwsza edycja kampanii pn. „Twoja bezpieczna WuKaDka” zorganizowanej przez Warszawską Kolej …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content