Ważne:
Strona Główna / Aktualności / Koronawirus! – aktualne informacje

Koronawirus! – aktualne informacje

Artykuł uaktualniany na bieżąco – nowe informacje poniżej linku do ważnych telefonów i adresów.

Aktualne informacje na temat bieżącej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce można śledzić na stronach internetowych:

  Ważne telefony i adresy

24.03.2020:
Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wprowadzono kolejne ograniczenia w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa:

1. Ograniczenia w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami:
– drogi z pracy i do domu,
– wolontariatu w walce z koronawirusem,
– niezbędnych spraw życia codziennego.

2. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby
– wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

3. Dozwolona liczba osób, jakie będą mogły przebywać w środkach komunikacji miejskiej, będzie musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Dotychczasowe, wprowadzone już wcześniej obostrzenia obowiązują bez zmian. 

20.03.2020: Wprowadzono STAN EPIDEMII
Od 20 marca 2020 r. do odwołania, w Polsce obowiązuje stan epidemii, który daje organom państwowym nowe uprawnienia. 

 • Podjęto decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do 10.04.2020 r.
 • Wprowadzono podwyższone kary z 5000zł na 30000zł i mechanizmy sprawdzenia tego, czy dany człowiek na kwarantannie przebywa dalej w domu pod adresem, który zadeklarował. To bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie.
 • Stosując ustawę o chorobach zakaźnych wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii.

15.03.2020: Mapa koronawirusa (COVID-19) w Polsce w podziale na powiaty – aktualizacja na bieżąco: https://gispower.blogspot.com
Mapa przedstawia wszystkie zdiagnozowane oraz podane do publicznej wiadomości przypadki wystąpienia koronawirusa w Polsce w podziale na powiaty. Wersja uwzględnia oficjalne źródło danych: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2 oraz tweety Ministerstwa Zdrowia.

14.03.2020: Komunikaty stacji sanitarno-epidemiologicznych
Na stronach internetowych Powiatowych i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych podawane są komunikaty przedstawiające sytuację epidemiologiczną na terenie powiatów/województw związaną z koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19

13.03.2020: Wprowadzono STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

 • Na polskich granicach zostaną wprowadzone pełne kontrole – podjęto decyzję o zamknięciu granic na 10 dni z możliwością przedłużenia. Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców.
 • Polscy obywatele wracający z zagranicy udadzą się na 14-dniową kwarantannę.
 • Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, że zabraknie nam żywności.
 • W nocy z soboty na niedzielę (z 14 na 15.03.2020) wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej.
 • Utrzymane zostaną czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do Ojczyzny.
 • Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian.
 • Wszystkie sklepy, banki, punkty usługowe pozostają otwarte.
 • Sklepy, które znajdują się poza galeriami handlowymi będą otwarte.
 • Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos.
 • Z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie. Tymczasowo zawieszone zostają działania innych sklepów w galeriach, by nie generować dodatkowego ruchu. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje. Wszystkie sklepy, placówki finansowe czy punkty usługowe funkcjonują normalnie.
 • Podjęto decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn. Wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz.
 • Wprowadzono ograniczenie zgromadzeń zbiorowych do liczby 50 osób. To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy tych wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić. Wszystkie te restrykcje dotyczą uroczystości publicznych, manifestacji, marszy, uroczystości religijnych. Msze Święte w Polsce będą transmitowane w telewizji i w internecie.

13.03.2020: Pomoc dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych
Jeśli ktoś z Państwa potrzebowałby pomocy na przykład w zrobieniu zakupów, prosimy o kontakt z Urzędem Miasta Podkowa Leśna w godzinach pracy Urzędu pod numerem telefonu 22 759 21 01. Na stronie miasta www.podkowalesna.pl publikujemy aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemicznej związanej z koronawirusem.

12.03.2020: Ministerstwo Zdrowia
Dziś ma wejść w życie rozporządzenie na mocy, którego zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, a dziewiętnaście szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne – to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/od-dzis-wprowadzimy-stan-zagrozenia-epidemicznego2

12.03.2020: Zasady kwarantanny

12.03.2020: Apel Głównego Inspektora Sanitarnego
http://Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby czas wolny od zajęć lekcyjnych nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich. To czas mądrych wyborów zdrowotnych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich najbliższy. Zachowujmy się odpowiedzialnie.

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-seniorow/

Konsultacje telefoniczne PZU tel. 22 505 11 88
W związku z zagrożeniem koronawirusem PZU uruchomiło pomoc dla wszystkich Polaków (nie tylko swoich klientów). Każdy może bezpłatnie skonsultować się z lekarzem PZU Zdrowie, a także uzyskać fachowe informacje medyczne. Pod numerem telefonu 22 505 11 88 każdy będzie mógł uzyskać poradę lekarską. Lekarz skonsultuje się z pacjentem telefonicznie lub przeprowadzi wideokonsultacje. [aktualizacja 5.03.2020]

Sytuacja na świecie
Na stronie www.worldometers.info prezentowane są aktualne informacje statystyczne dotyczące koronawirusa:
https://www.worldometers.info/coronavirus/


W związku z sytuacją epidemiczną spowodowaną koronawirusem, zalecamy przestrzeganie podstawowych zasad ochrony rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny oraz przez Światową Organizację Zdrowia.

Przypominamy o podstawowych zasadach profilaktyki i sposobach zachowania w przypadku objawów chorobowych.

Osoby, które w ostatnim czasie nie odwiedzały krajów, w których sytuacja epidemiologiczna jest trudna, a mają objawy chorobowe, gorączkę 38 ℃, kaszel lub duszności, powinny udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni odwiedzały rejony wysokiego ryzyka, czyli np. Północne Włochy lub Chiny i mają gorączkę, czyli minimum 38 stopni, kaszel, powinny jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, nie używając jednak środków transportu publicznego. Prosimy o postępowanie zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Osoby odwiedzające Urząd Miasta prosimy o korzystanie z płynu do dezynfekcji rąk, który znajduje się po prawej stronie przy wejściu do urzędu. Bardzo ważne jest także dezynfekowanie (przecieranie chusteczkami do dezynfekcji) np. klamek, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń używanych w miejscach publicznych. Trzeba pamiętać o myciu rąk po kontakcie z pieniędzmi. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny oraz przez Światową Organizację Zdrowia.


Co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie – strona Ministerstwa Zdrowia
Główny Inspektorat Sanitarny gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/
Światowa Organizacja Zdrowia – https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
Światowa Organizacja Zdrowia – Jak chronić się przed koronawirusem (ang.) https://www.youtube.com/watch?v=1APwq1df6Mw
Światowa Organizacja Zdrowia – porady (ang.) https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Informacje opublikowane przez Polską Akademię Nauk dot. koronawirusa (aktualizacja 11.03.2020)

https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2905-koronawirus-sars-cov-2-i-choroba-covid-19-co-musisz-wiedziec

https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2909-koronawirus-zalecenia-immunologow

https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/2910-koronawirus-a-wirus-grypy

ZALECENIA

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. 


Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.

Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grodzisku Mazowieckim
ul. Żwirki i Wigury 10, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. 22 755 57 76, 22 755 59 51
oraz
tel. czynne poza godzinami pracy
603 987 812, 603 987 811
(tylko w nagłych przypadkach)
tel. alarmowy czynny całą dobę
603 987 811
e-mail: grodzisk@psse.waw.pl

Jednostki_Państwowej_Inspekcji_Sanitarnej

Szpitale:
– Warszawa, Wojewódzki Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37
– Warszawa, Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128
– Warszawa, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, ul. Wołoska 137
– Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, Oddział Kliniczny Obserwacyjno-Izolacyjny i Pediatrii, ul. Żwirki i Wigury 63A

Oddziały_zakaźne

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami  postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”. 

Maseczki
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Edycja

Sprawdź również

Zalecenia do izolacji domowej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim przekazuje „Zalecenia do izolacji domowej”. Zawarto w nich …

 
 

Privacy Preference Center

MENU

Podkowa Leśna