Ważne:
Strona Główna / Miasto-Ogród / Miasto Ogród - Aktualności / Szczepienia przeciwko COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19

27 grudnia ruszyła w Polsce akcja szczepień przeciwko COVID-19. Prawdopodobnie od 15 stycznia, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, rozpoczną się zapisy na szczepienia w ramach pierwszego etapu powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19.

Na terenie Miasta Podkowa Leśna szczepienia będą przeprowadzane w dwóch przychodniach, które otrzymały pozytywną akredytację Ministerstwa Zdrowia i zostały zakwalifikowane do świadczenia usługi przeprowadzania szczepień. Są to:

 • Przychodnia BASIS (ul. Błońska 46); ze względów lokalowych szczepienia będą się odbywały w filii w Owczarni przy ulicy Kazimierzowskiej 33D (ta lokalizacja została zgłoszona do NFZ),
 • Przychodnia Medicus (ul. Jelenia 30a).

Na szczepienie będzie można rejestrować się przez portal ministerstwa zdrowia lub telefonicznie w placówkach. Zapis na szczepienie prawdopodobnie będzie możliwy po w połowie stycznia. Szczepienia będą wykonywane w miarę otrzymywanych dostaw.

Kolejność szczepień

Pierwsze szczepienia odbędą się na tzw. grupie 0. Jako pierwsze zostaną zaszczepione osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

W etapie II zostaną zaszczepione osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W III etapie szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a następnie rozpoczną się powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Jak się zarejestrować na szczepienie?

Procedura będzie prosta i bezpieczna.

Poszczególne jej etapy to:

 1. Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
 2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza – (dokument
  e-skierowanie) ważne 60 dni od dnia wystawienia.
 3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
 4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepionka przeciwko COVID-19 musi być powtórzona.

Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl)

Szczepienia będą realizowane w:

 • przychodniach (POZ),
 • szpitalach,
 • szpitalach rezerwowych,
 • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień zostanie uruchomiony w każdej gminie. Wkrótce na stronie Ministerstwa Zdrowia zostanie opublikowana mapka z punktami pobrań i szczepień w całej Polsce z wygodną wyszukiwarką.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepionka przeciwko COVID-19 to jeden z kluczowych elementów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także komórki odpornościowe, aby chroniły przed zakażeniem COVID-19.

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Odpowiedzialna i solidarna postawa całego społeczeństwa jest warunkiem osiągnięcia szybkich i pożądanych efektów. Szczepionka to nie tylko ochrona dla nas samych, ale także dla naszych bliskich, rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Epidemię COVID-19 szczególnie odczuwają przedsiębiorcy. Szczepienia to skuteczny mechanizm ochronny dla polskiej gospodarki. Im więcej osób się zaszczepi, przerywając w ten sposób łańcuch zakażeń, tym szybciej zaczną działać restauracje i hotele, tym szybciej będzie można swobodnie wyjechać na urlop. Jest to szczególnie ważne dla polskich firm, które aby przetrwać ten trudny czas, korzystają ze wsparcia rządowego w ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej.

Szczepionka na COVID-19 jest bezpłatna i dobrowolna

Pacjent po zaszczepieniu otrzyma zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Zaświadczenia będą wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, tj. w przypadku, gdy będzie ono dwudawkowe – po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Materiał został opracowany na podstawie oficjalnej strony Ministerstwa Zdrowia.

Narodowy Program Szczepień (link otwiera się w nowej zakładce)

Sprawdź również

Uwaga! SMOG! Komunikat o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

Informujemy, że dn. 18 stycznia wskaźniki miejskiego monitoringu powietrza pokazują, że jakość powietrza w Podkowie …

 
 

MENU

Podkowa Leśna