Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Spotkanie na temat książki „Pomniki Chopina”

Spotkanie na temat książki „Pomniki Chopina”

Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku zaprasza na spotkanie z Ireną Grzesiuk – Olszewską i Andrzejem Olszewskim autorami książki pt. „Pomniki Chopina” – 19 listopada o godz. 17.00. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej UMM, przy ul. Spacerowej 4. Poprzedzi je mini recital chopinowski.   

 Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Salix alba, a wstępem opatrzył ją prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ochrona miejsc i wydarzeń związanych z Chopinem miała bowiem zawsze wyjątkowe znaczenie dla polskich służb konserwatorskich. W publikacji znajdziecie Państwo ponad trzydzieści najciekawszych pomników dedykowanych kompozytorowi. Wśród nich znalazły się pomniki  z Londynu, Paryża, Singapuru, Szanghaju, Hawany ale także Warszawy, Krakowa czy Milanówka. Bogato okraszona ilustracjami książka jest efektem pracy dwojga wybitnych badaczy – Państwa Olszewskich, którzy w ciekawy sposób przedstawiają kulisy, założenia artystyczne oraz kryteria wyboru przedstawionych prac, co z kolei daje możliwość prześledzenia tendencji artystycznych rzeźby pomnikowej na przestrzeni XX wieku i początku wieku XXI.                                                

  Projekt wydawniczy „Pomniki Chopina” wsparły miasta: Milanówek i Podkowa Leśna.  Plakat autorstwa studentki grafiki Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Anny Ogonowskiej. Inspiracją do powstania plakatu jest popiersie Fryderyka Chopina, które znajduje się na terenie parafii św. Jadwigi w Milanówku.

                                                                                                                                                                                                            

 

Tomasz Zając –w czerwcu 2017 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie fortepianu Prof. Alicji Palety-Bugaj i dr Agnieszki Przemyk-Bryły.

            Laureat wielu konkursów pianistycznych ogólnopolskich i międzynarodowych m. in.:

Ogólnopolskiego Konkursu Koncertowego Sinfonietty Polonii w Poznaniu 2007 r.,

XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Szafarni 2008 r.,

IV Międzynarodowego Konkursu im. W. A. Mozarta Frascati-Roma 2009 r. (1 miejsce),

XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Szafarni 2010 r.

            Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Orkiestrą Smyczkową z Kijowa „Kijowscy Soliści”, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz z Orkiestrą Sinfonietta Polonia, grając m. in. I Koncert Fortepianowy C dur L. van Beethovena.

            Występował w Niemczech, Francji, Norwegii, Białorusi, Czechach. W październiku 2013 roku wystąpił z szesnastoma koncertami podczas Chopinowskiego Tournee po miastach Japonii.

           Wielokrotny stypendysta Prezydenta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego, Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawdź również

Kiermasz ceramiki

Serdecznie zapraszamy na coroczny kiermasz ceramiki, który odbędzie się w niedzielę, 9 grudnia w godzinach …

 
 

MENU

Podkowa Leśna