Ważne:
Strona Główna / Aktualności / „Przebudzenie” Portretem Roku w konkursie World Press Photo 2020

„Przebudzenie” Portretem Roku w konkursie World Press Photo 2020

Fotograf Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku (zdjęcie pojedyncze) w konkursie World Press Photo 2020 za zdjęcie „Przebudzenie”, przedstawiające nastoletnią Ormiankę, cierpiącą na syndrom rezygnacji, mieszkankę ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej – Dębaku. „Przebudzenie” Tomka Kaczora znalazło się także wśród nominowanych do tytułu Zdjęcia Roku.

Czarno-biała fotografia portretuje 15-letnią Ormiankę niedługo po przebudzeniu ze stanu wywołanego przez syndrom rezygnacji. Dziewczynka siedzi na wózku inwalidzkim, z przymocowanym do buzi zgłębnikiem, i wpatruje się w obiektyw. Wraz z rodziną znajduje się w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej – Dębaku. Zdjęcie wykonano w czerwcu 2019 roku.

fot. Tomek Kaczor / World Press Photo

Zdjęcie powstało przed bramą ośrodka. Fotografowałem Ewę i jej rodzinę przez około godziny. Gdy rodzice stanęli blisko i położyli na niej ręce, postanowiłem się zbliżyć i tak powstał ten kadr. Chciałem pokazać opiekę, jaką to dziecko zostało otoczone – mówi autor zdjęcia.

W 2019 roku zdjęcie znalazło się na okładce czerwcowego „Dużego Formatu”, magazynu „Gazety Wyborczej” i towarzyszyło reportażowi „Dzieci śpią ze strachu”, w której opisano historię Ewy.

Laureatów 63. edycji World Press Photo, prestiżowego konkursu organizowanego przez holenderską fundację, ogłoszono w czwartek. Nagrody przyznano zdjęciom pojedynczym i fotoreportażom w ośmiu kategoriach dotyczącym m.in. problemów współczesnego świata, środowiska, bieżących wydarzeń i sportu. Zwycięzców wyłoniono spośród ponad 4 tysięcy fotografów ze 125 krajów.

https://www.worldpressphoto.org/collection/photo/2020/39648/1/Tomek-Kaczor

Sprawdź również

Onlinowy styczeń w CKiIO

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza do zapoznania się ze styczniową ofertą online zajęć dla …

 
 

MENU

Podkowa Leśna