Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / Festiwal Otwarte Ogrody 2015

Festiwal Otwarte Ogrody 2015

XI edycja Festiwalu Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej odbędzie się w dniach 12 – 14 czerwca 2015. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

POBIERZ PROGRAM FESTIWALU OTWARTE OGRODY

POBIERZ MAPKĘ OTWARTYCH OGRODÓW

W czasach, w których jak grzyby po deszczu powstają chronione osiedla i domy za wysokimi ogrodzeniami, mieszkańcy naszego miasta – ogrodu w jeden, czerwcowy weekend roku, dzielą się swoją prywatną przestrzenią, często zabytkowych domów i ogrodów. Osoby prywatne i organizacje pozarządowe organizują oddolnie kilkadziesiąt kameralnych, otwartych wydarzeń. Jest w czym wybierać: koncerty, recitale, wystawy plastyczne i fotograficzne, plenery malarskie, wycieczki, pikniki, spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy filmów, potańcówki. W tyle nie pozostają lokalne instytucje kultury, proponując bogaty program imprez. Artyści podkowiańscy otwierają pracownie prezentując swoje dzieła.

Spacerując po Podkowie można w ten wyjątkowy weekend zajrzeć do zamkniętych na co dzień zabytkowych przestrzeni, poznać nieznane wcześniej miejsca, odkryć ich urodę i, czasami niezwykłą, historię. „Otwarte Ogrody” promują dziedzictwo kulturowe miasta -ogrodu i integrują lokalną społeczność, budując wyjątkowe więzi sąsiedzkie. Festiwal to prawdziwe święto Podkowy i jej mieszkańców.

„Otwarte Ogrody” organizowane są cyklicznie od 2005 r., ich pomysłodawcami byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Są częściowo finansowane ze środków samorządu lokalnego. Wspierają je również prywatni sponsorzy – przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy. Całość koordynuje Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich.

W 2015 r. Festiwal Otwarte Ogrody odbędzie się w dniach 12 – 14 czerwca.
W tym czasie zorganizowanych zostanie kilkadziesiąt wydarzeń w prywatnych domach, ogrodach, instytucjach kultury i w przestrzeni miejskiej, a część z nich nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 90. rocznicy powstania Podkowy Leśnej – miasta, z którym związanych było i jest wiele wybitnych postaci polskiej kultury i sztuki.

Bogaty program Festiwalu wypełnią m.in. dźwięki w różnych muzycznych stylach i z różnych stron świata, które zabrzmią podczas nocnego koncert muzyki klasycznej w scenerii ogrodowej, koncertu tradycyjnych pieśni polskich i mniejszości narodowych wykonanych techniką śpiewu białego czy też koncertu muzyki latynoamerykańskiej w wykonaniu Coki Marqueza. Dla miłośników słowa pisanego przygotowano czytanie fragmentów tekstów literackich związanych z Podkową pisarzy, Jarosława Iwaszkiewicza oraz Ireny Krzywickiej, a także porcję poezji w interpretacji znakomitej aktorki Zofii Kucówny. Zaplanowano również spotkanie muzyczno-literackie nawiązujące do klimatu artystycznego Podkowy okresu międzywojnia, kiedy tworzyli tu i mieszkali poeci Skamandra, Karol Szymanowski i Tadeusz Boy-Żeleński. Będzie można także udać się na artystyczną wyprawę do Afryki, zobaczyć spektakl teatru ruchu, dokonać degustacji potraw kuchni starożytnych filozofów czy wyśmienitej kawy, posłuchać bajek podkowianina Benedykta Herza przed zabytkową willą Aida, obejrzeć występy chórów, odbyć wycieczkę przyrodniczą lub nordic walking śladami ojców założycieli miasta, odwiedzić wystawę psów kochanych, podziwiać wystawy fotograficzne nawiązujące do historii miasta, obejrzeć prace plastyczne, zajrzeć do otwartych pracowni malarstwa, rzeźby, ceramiki, rękodzieła i stolarstwa artystycznego lokalnych artystów, wziąć udział w pikniku rodzinnym, warsztatach florystycznych i ceramicznych dla dzieci i dorosłych, zatańczyć podczas balu na trawie, odwiedzić teatrzyk dla dzieci, a na zakończenie Festiwalu wziąć udział w szalonej zabawie podczas potańcówki „na dechach” przed stylowym Pałacykiem Kasyno w Parku Miejskim, do której przygrywać będzie folkowa kapela. Na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny.

Festiwal gromadzi co roku kilka tysięcy uczestników: mieszkańców Podkowy i sąsiednich miejscowości: Milanówka, Brwinowa, Komorowa, Grodziska Mazowieckiego, a także gości z Warszawy. O idei festiwalu oraz o tym, co wydarzy się podczas edycji w innych miastach można przeczytać na stronie http://www.otwarteogrody.pl/

Źródło: www.ckiopodkowa.pl

Sprawdź również

Klub Seniora – listopad 2022

Ośrodek Pomocy Społecznej w Podkowie Leśnej oraz Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zapraszają na zajęcia …

 
 

MENU

Podkowa Leśna

Skip to content