Ważne:
Strona Główna / Kultura / Kultura - Aktualności / EDD: Wystawa malarstwa Jana Skotnickiego

EDD: Wystawa malarstwa Jana Skotnickiego

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Podkowie Leśnej

zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej twórczości Jana Skotnickiego.

Na wystawę złożą się obrazy, fotografie, rysunki i szkice oraz pamiątki po artyście i jego żonie Teodorze Skotnickiej pochodzące ze zbiorów rodzinnych i muzealnych.                                                                                                 

Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja multimedialna.

Kurator wystawy: Prof. Andrzej Tyszka

Wernisaż, 16 września 2017. (sobota) godz. 18.00

Partnerzy

Rodzina Artysty: Państwo Barbara, Magda, Michał, Jan i Jacek Prosińscy  i Pani dr Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz

Urząd Miasta w Podkowie Leśnej,  Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Galeria Kasyno, CKiIO, Podkowa Leśna, ul. Lilpopa 18, wstęp wolny!

 

Jan Skotnicki (18761968) – polski malarz, artysta plastyk, działacz polityczny, mieszkaniec Podkowy Leśnej.

Jan Skotnicki studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, jego wykładowcami byli Jan Ciągliński i Léon Bakst. Naukę kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Leona Wyczółkowskiego i Józefa Mehoffera, a następnie w latach 1904-1905 pobierając naukę w Paryżu w Académie de la Grande Chaumière.  Od 1908 roku do 1917 roku mieszkał w Zakopanem, gdzie współtworzył towarzystwo „Sztuka Podhalańska” i warsztaty „Kilim” prowadzone przez jego żonę, Teodorę.  Mianowany członkiem Rady Stanu w 1918 roku. Brał udział w walkach niepodległościowych w 1918 roku walcząc w II Brygadzie Legionów. Od 1922 roku do 1929 roku zajmował stanowisko dyrektora w Departamencie Kultury i Sztuki w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. 16 grudnia 1922 roku uczestniczył w wizycie Gabriela Narutowicza w gmachu Zachęty i był obecny podczas zamachu na życie i przy śmierci prezydenta. Po 1945 roku na krótko ponownie pracował w Ministerstwie Edukacji Narodowej, ale po ujawnieniu jego działalności przedwojennej został odsunięty od pracy ministerialnej. Razem z historykiem sztuki Andrzejem Kossakowskim prowadził w Grodzisku Mazowieckim Ognisko Plastyczne, którego był pomysłodawcą i założycielem.

W 1957 roku ukazały się drukiem zbeletryzowane pamiętniki Jana Skotnickiego noszące tytuł „Przy sztalugach i przy biurku”. Obecnie w przygotowaniu znajduje się wydanie drugie, uzupełnione i rozszerzone.

Jego twórczość obejmuje zarówno technikę olejną, jak i akwarelę. Poza obrazami rysował i tworzył grafikę. Były to młodopolskie sceny figuralne o tematyce historycznej i militarnej oraz pejzaże. W późniejszych latach rozszerzył twórczość o malarstwo portretowe. W 1906 roku  miał pierwszą wystawę indywidualną w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, a w 1910 roku wystawiał swoje prace na Powszechnej Wystawie Sztuki Polskiej we Lwowie. Kolejne dwie duże wystawy twórczości Jana Skotnickiego miały miejsce w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach 1913 i 1918.            W roku 1940 była projektowana wystawa retrospektywna twórczości Skotnickiego.  Od 1947 roku do roku 1955 wykładał historię sztuki w Ognisku Kultury Plastycznej w Grodzisku Mazowieckim, którego był założycielem, i pierwszym dyrektorem.

Wystawie towarzyszyć będzie plener malarski Śladami Skotnickiego, współorganizowany przez Ognisko Plastyczne im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim. Jakub Cwieczkowski, obecny dyrektor Ogniska i ceniony pedagog, poprowadzi  warsztaty malarskie 16 września w Podkowie Leśnej  w godz.  10.00-16.00 w Parku Miejskim.

Współorganizator

Ognisko Plastyczne im. Jana Skotnickigo w Grodzisku Mazowieckim

Sprawdź również

Poezja pisana wędrówką

 
 

MENU

Podkowa Leśna