Ważne:
Strona Główna / Aktualności / Prezydent i Obywatel Gdańska

Prezydent i Obywatel Gdańska

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza  od dnia 15.01.2019 do dnia 17.01.2019 (wtorek-czwartek) w Mieście Podkowa Leśna będzie obowiązywać żałoba. Na budynku Urzędu Miasta zostaną opuszczone do połowy masztu flagi, przystrojone kirem.  Burmistrz Miasta Podkowa Leśna prosi, aby ten czas był czasem zadumy i refleksji, a nasze myśli otaczały rodzinę i przyjaciół Prezydenta Adamowicza. 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ugodzony wielokrotnie nożem przez 27 letniego mężczyznę, w niedzielę wieczorem (13.01.19) na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent natychmiast trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł wielogodzinną operację. Jak podali lekarze, miał poważne rany serca, przepony i narządów wewnętrznych. Napastnik został zatrzymany przez policję. Prokuratura przesłuchała nożownika i postawiła mu zarzut zabójstwa.

Paweł Adamowicz urodził się w 1965 r. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od lat 80. ubiegłego wieku był działaczem solidarnościowym. Zajmował się m.in. kolportażem i wydawaniem wydawnictw podziemnych. W latach 1990–1993 był prorektorem do spraw studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1994–1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta Gdańska, a od 1998 r. był prezydentem tego miasta. Za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznakami i medalami, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Wolności i Solidarności, Medalem św. Wojciecha oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Paweł Adamowicz był żonaty; osierocił dwie córki.

Sprawdź również

TEQBALL POLAND CAMP – NAJLEPSZE DRUŻYNY ŚWIATA W PODKOWIE LEŚNEJ

W dniach 1 – 4 sierpnia Podkowa Leśna stała się stolicą światowego Teqballa. W naszym mieście …

 
 

MENU

Podkowa Leśna