Ważne:
Strona Główna / Aktualności / ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku, decyzją samorządowego Komitetu Organizacyjnego odbędzie się w Gdańsku, pod nazwą „Święto Wolności i Solidarności”. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele Unii Metropolii Polskich – prezydenci największych miast: Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Rzeszowa, Szczecina, Katowic, Białegostoku, Łodzi oraz przedstawiciele najważniejszych korporacji samorządowych: Unii Miasteczek Polskich – którą reprezentuje Burmistrz naszego Miasta Podkowa Leśna Artur Tusiński, Związku Miast Polskich, Związku Województw, Związku Gmin Wiejskich. Całość obchodów zaplanowano od 1 do 11 czerwca 2019.

Współorganizatorem „Święta Wolności i Solidarności” jest cała Polska Samorządowa planując lokalne wydarzenia w dniach 1-2 czerwca oraz program centralnych obchodów w Gdańsku w dniach 3-11 czerwca.

Najważniejszą częścią święta, będzie 4 czerwca w Gdańsku, wtedy zostanie podpisana „Deklaracja Wolności i Solidarności”, ma być to upamiętnieniem 30-lecia Okrągłego Stołu, wolnych wyborów i osoby Pawła Adamowiczowa Prezydenta Gdańska – pomysłodawcą zjazdu w Gdańsku, zamordowanego 13 stycznia 2019 roku. Prezydent Adamowicz, pragnął w ten sposób uczcić efekty obrad okrągłego stołu, m.in. „odrodzenie samorządu terytorialnego”.

W całym kraju o godzinie 12.00 zabrzmi hymn Polski. W Gdańsku na placu Solidarności stanie stół, nawiązujący do idei Okrągłego Stołu. Do spotkania przy nim zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy ówczesnych obrad. Obchody rocznicy 4 czerwca w Gdańsku odbywać się będą w Europejskim Centrum Solidarności i na pobliskim placu Solidarności.

Podkowa Leśna bierze czynny udział w uroczystych obchodach, którym będzie towarzyszyć spójna identyfikacja wizualna, stworzona przez twórcę legendarnego znaku Solidarności, Jerzego Janiszewskiego.

Dokładny program obchodów w naszym mieście będzie podany na stronie internetowej w terminie późniejszym. Zachęcamy do zaglądania na www.podkowalesna.pl

Oficjalna strona obchodów:

https://www.2019gdansk.pl/

Sprawdź również

Konkurs na Dyrektora Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich

Do 15 czerwca można składać aplikacje w konkursie na kandydata na stanowisko Dyrektora Centrum Kultury …

 
 

MENU

Podkowa Leśna